unidac-sqlite-android-delphi

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
makif42
Üye

unidac-sqlite-android-delphi

Mesaj gönderen makif42 »

delphide android için multi-device çalışıyorum. deployment yaptım ilgili kodları ilgili yerlere yazdım ancak sqlite bağlantısını unidacla sağlıklı bir şekilde yapamadım. ne eksik arkadaşlar? telefonda deniyorum ama program açılmıyor bile sqlite işleminden sonra.

yaptığım işlemler:
1 deploymenttan veritabanını gösterdim .\assets\internal\ diye de düzelttim
2

Kod: Tümünü seç

procedure Tmain.connBeforeConnect(Sender: TObject);
var
  Connection:  TUniConnection;
begin
  Connection := TUniConnection.Create(nil);
  try
    Connection.ProviderName := 'SQLite';
    Connection.SpecificOptions.Values['ForceCreateDatabase'] := 'False';
    Connection.Database := IncludeTrailingPathDelimiter(TPath.GetDocumentsPath) + 'tl.db3';
    Connection.Connect;
  finally
    Connection.Free;
  end;
end;
kodlarını girdim (devartın kendi sitesinden aldım)
3 uses kısmına System.IOUtils ekledim
4 provider, connection, query malzemelerini ekledim, query yi sütun sütun StringGride ekledim.
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: unidac-sqlite-android-delphi

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
FireDac Component setini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu konuda kendini ispatlamış ve oldukça performanslı bir settir.
makif42
Üye

Mesaj gönderen makif42 »

eyvallah hocam. yine yetişmişsin. sağolasın.

firedac ile çalışıyorum zaten de unidac da denemek istemiştim.
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Ben de daha önce denemiştim. Tecrübeye dayanarak yazdım. FireDac, Embarcadero için oldukça emek sarf ediyor. Bu yönde bir çok özellik gittikçe daha da geliştiriliyor. Oysa ki Devart component firması bir çok yazılım dili için component üretiyor ve müşterinin her isteğini yerine getirmiyor maalesef.
makif42
Üye

Mesaj gönderen makif42 »

firedac ile insert ve delete çalışması videosu çekebilirmisin hocam. stringgrid, listview gibi görüntüleme araçlarıyla görüntüleyebiliyorum amainsert ve delete işlemleriyle alakalı tutorialleri bir türlü anlayamadım. insert için delete için hep ayrı queryler oluşturuluyor falan. mantığını az çok kavradım ama ne nereye girilecek deneme-yanılma ile çok yorucu oluyor artık. deploymentı sayende çözdüm. sorunsuz görüntülüyorum telefonda. ama insert ve delete...