mysql ağ üzerinde otomatik kayıt güncelleme

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
must_sargin
Üye
İletişim:

mysql ağ üzerinde otomatik kayıt güncelleme

Mesaj gönderen must_sargin »

s.a arkadaşlar,
forumda çok araştırdım fakat bulamadım.eski bir firebird kullanıcısıyım. mysql'de ağ üzerinde herhangi bir bilgisayarda kayıt ekleme veya güncelleme yaptığımda diğer bilgisayarların otomatik olarak bunu algılamasını nasıl sağlayabilirim? firebirdde ibevents nesnesi ile örneğin before insert triggerine "post_event 'musteri eklendi';" şeklinde trigger oluşturduğumda diğer bilgisayarlarda kayıtlar otomatik güncelleniyordu.acaba bunu mysql'de yapabilirmiyim?
Kullanıcı avatarı
dynamo
Üye

Re: mysql ağ üzerinde otomatik kayıt güncelleme

Mesaj gönderen dynamo »

biraz araştırdım trigger falan kullanılırsa yapılabilir deniyor,insert/update/delete için ayrı ayrı trigger oluşturmak gerekiyor,tam istenilen sonucu verir mi bilmiyorum,deneyecek zamanım olmadı. :cry:
ercanskose
Üye

Mesaj gönderen ercanskose »

triger olayı bambaşka bişey herkesin yapabildiği bişey değil. bende bi ara gireyim dedim çıkamadım içinden. en sağlıklısı forma bir timer koy belirli aralıklarla refresh yaptır. tabi 1000 kayıtta sorun olmaz ama 100.000 kayıtta kasabilir. 100.000 kayıtlık bir veri tabanında denemedim hiç.
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Merhaba ,
MySQL in Firebird de olduğu gibi bir notification mekanizması yok ,
lazım olmuştu biraz araştırmıştım tam olarak sonuca varamadım ama c++ bilgiminin yetersizliğinden kaynaklandı,
MySQL içinde kullanmak için C++ ile UDF ler yazıyorsunuz, örneğin bir soket programı yazıp bunu UDF olarak istediğiniz tablonun trigger zamanlamasından çağırabilirsiniz.
bir diğer yol ve işin kolaya kaçan kısmıda diğer arkadaşların önerdiği gibi belli periyodlarla siz sorarsınız değişiklik varmı diye.

Edit ;

bana lazım olanı üzerinden çok zaman geçti yeniden araştırdım Delphi de MySQL UDF kitaplığı örneği var incelemek isterseniz buyurun ,
http://www.sherlocksoftware.org/page.php?id=58
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
must_sargin
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen must_sargin »

s.a
arkadaşlar bu olayı kendim bir kontrol tablosu oluşturarak, diğer bilgisayarlardan da belli süre içinde o tabloyu kontrol etmelerini sağlayarak gerçekleştirdim. herkese yardımları için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Böyle bir kontrole gerek var mı ? Web üzerinden çalışan birçok uygulama bu tarz bir işleme gerek duymuyor. Zaten uygulamasıda kolay değil. Bana görede luzumsuz. Çoklu kullanıcı mantığı ile çalışırken kayıt çağrılırken her defasında veritabanından en son hali alınmalı. Açılmış datasetler ile işlem yapmak sağlık bir yöntem değil. Bahsedilen işlem bağlantı sorunlarından dolayı bir kullanıcıya ulaşamazsa yine aynı sorun ortaya çıkar. Dolayısıyla programcı kayıt düzenleme yaparken bunu dikkate almalı.