Advantage Vt Sorunu

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
csyasar
Üye

Advantage Vt Sorunu

Mesaj gönderen csyasar »

Arkadaşlar advantage veritabanını sunucu kurmadan file based olarak kullanırken:

* hangi kütüphaneler ve ayarlar yapılması gerekir?
* data arc programının kuruldugu dizindeki dll leri programın ulundugu dizine atınca şöyle bir hata veriyor:

AdsVerify yordam giriş noktası, ACE32.DLL dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı.

bunun sebebi sizce nedir?

bu dll leri atmazsam da ACE32.DLL bulunamadı hatası alıyorum.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Advantage Vt Sorunu

Mesaj gönderen sabanakman »

Bir zamanlar advantageturkiye sitesi açıkken bu konularda fazlasıyla bilgi ve döküman mevcuttu. O dönemlerde inceleme yapmak için biraz uğraş vererek bir köşeye attığım basit bir çalışma yapmıştım. Hatta bahsi geçen ACE32.DLL dosyası yoksa program açılmayarak bu hatayı veriyordu. Bu belki işime gelmez diyerek dosya yoksa bile hata vermeden açılacak ama gerekli olan Advantage veri tabanı yerel sürücüleri varsa da ilgili adv bileşenleri hata vermeden çalışacak şekilde ace.pas ve aceunpub.pas dosyalarında ACE32.DLL dosyasını ve fonksiyonlarını dinamik olarak yükleyecek şekilde değişiklik yapmıştım. Neden yaptım bilmiyorum ama kısmet bu güneymiş sanırım :mrgreen: . Şimdiden uyarmalıyım ACE32.DLL dosyası yoksa Advantage veritabanı çalışmayacaktır ama bu ACE32.DLL dosyası yoksa bile program hata vermeden açılsın isteniyorsa ace.pas ve aceunpub.pas dosyalarını projenizin .dpr dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Asıl amacım belki ileride genel amaçlı bir veritabanı sorgulama aracı yazarım diye hesap etmiştim (SQL Server, MySQL, FireBird, Advantage .... v.s.). Böyle bir projede Advantage veritabanı özelliği olmalıdır ama gerekli Advantage sürücüleri olmasa bile programın çalışması gerekmektedir. O gün düşüncem buydu ama projeye başlayamadım bile :lol: .

İndirme linki..: Advantage_Local. Burada bulunan .pas dosyaları hariç diğer dosyalar projenizin .exe dosyaları ile aynı klasörde bulunmalıdır.
Şaban Şahin AKMAN