Hangi veri tabanı bana daha uygun?

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
anoedi
Üye

Hangi veri tabanı bana daha uygun?

Mesaj gönderen anoedi »

Selam dostlar. Konu yanlış yerde ise affola.

Delphide hazırladığım ufak çaplı programlar için bu zamana kadar access veritabanı kullanıyordum. Ancak görüyor ve tahmin ediyorum ki access veritabanı birçok konuda yetersiz kalmış. Daha gelişmiş veritabanlarına atlayayım istedim.

Kullanacağım veritabanının çok geniş kapsamlı olmasına gerek yok. Ağ üzerinden çoklu bilgisayar ortamında kullanılmayacak. Söyledim gibi sadece uygulamadaki ufak verileri içinde barındıracak. istediğim şeyler;

- Uygulumanın exe dosyası ve tek bir veritabanı dosyası ile istediğim bilgisayara taşıyabileyim (Flash bellekle mesela - access bunu sağlıyordu).
- Yazdığım program dışında, dışarıdan müdahale ile açılmasın, şifrelenebilsin (accessde bunu da yapamamıştım)
- Kopyalayacağım bilgisayarda şu program yüklü olsun, bu program yüklü olsun gibi gereksinimleri olmasın.

Bunları sağlayabilecek hangi veritabanını önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: Hangi veri tabanı bana daha uygun?

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
eğer tutacağın veriler çok fazla değilse xml ile yapabilirsin gibi geliyor.
metinleri şifreleyerek yazdığın zamanda bütün ihtiyaçlarını karşılar gibi duruyor.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
anoedi
Üye

Mesaj gönderen anoedi »

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz yordam hakkında pek bilgim yok, müsadeniz olursa birkaç soru sorayım.

xml veri tabanında accessdeki gibi birden fazla tablo oluşturmak mümkünmü?
Ya da daha ayrıntılı bir veri tabanı için kayıtlar içerisine resim gömmek mümkün mü?
Ve bahsettiğiniz veri şifreleme olayı nasıl bir iş?
anoedi
Üye

Mesaj gönderen anoedi »

Tekrar merhabalar.

Araştırmalarım sonucu sorunumu çözdüm. KADAO bileşenleri ile tanışarak yapmak istediğim tüm işlemleri access veri tabanı ile yapılabileceğini öğrendim.
- Access veritabanını şifreleme,
- Veritabanı içine dosya, resim, video, formatlı yazı vs. gömme.

Ve bunun gibi işlemleri kadao bileşenleri ile gerçekleştirmek mümkün. İlgilenen olursa bulduğum bilgileri daha ayrıntılı olarak da paylaşabilirim.
İlginiz için teşekkürler, saygılarımla...