ADOQuery ile Sadece Borcu Olan Müşteriler

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
ramcet
Üye

ADOQuery ile Sadece Borcu Olan Müşteriler

Mesaj gönderen ramcet »

Arkadaşlar, Access'de detay tabloların dışında üç adet önemli tablom var. musteri, odemeler, isler tabloları. ben rave de sadece borcu olan müşterileri vermek için bunu tek sql'de bitirmek için tırmalıyorum.

Detaylara geçecek olursak, musteri tablosunda müşterilerin bilgileri var. odemeler de yapılan ödemeler. isler ise biraz karışık.

isler tablosunda alış, alış iade, satış, satış iade değerlerini alabilecek bir bölüm var. ben buradan satış olanların sip_tutar ve kdv_tutar bölümlerini borç olarak alıp satış iade olanlar ile de odemeleri toplayıp borçlu olanları çıkartmak istiyorum.

tek sql de mümkün müdür? ve eğer mümkün ise nasıl olur?
ramcet
Üye

Re: ADOQuery ile Sadece Borcu Olan Müşteriler

Mesaj gönderen ramcet »

ADOQuery1.SQL.Add('select musteri_kodu, (SUM(O.odeme_tutar) as O.MUSTODEMELER), ');
ADOQuery1.SQL.Add('(SUM(I.sip_tutar2) as I.BORC where I.islem_turu = "Satış"), ');
ADOQuery1.SQL.Add('(SUM(I.sip_tutar2) as I.IADE where I.islem_turu = "Satış İade"), ');
ADOQuery1.SQL.Add('from musteri M, odemeler O, isler I where O.MUSTODEMELER+I.IADE-I.BORC<>0 group by musteri_kodu');

bunu deniyorum ve hata alıyorum. buradan bir çıkış bulabilir miyim acaba?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: ADOQuery ile Sadece Borcu Olan Müşteriler

Mesaj gönderen mkysoft »

iç içe sql yazmalısınız gibi geldi bana.