Paradox kayıt sorunu

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

Paradox kayıt sorunu

Mesaj gönderen muskut »

Merhaba arkadaşlar, Delphi ile ilgili soru sormayalı çooook uzun zaman oluyor. Ancak şirkette kulanılan programda problem çıkacak da ben el atacamda, böylece soru sorma ortamı oluşacak :) Neyse uzatmadan soruma döneyim. Burada paradox üzerine geliştirilen bir program mevcut. Geçen hafta bir problem oluştu ve nedenini bulamadım. Problem şu; program paradox a bir kaydı yapıldı gösteriyor, herhangi bir hata falanda vermiyor fakat veritabanında herhangi bir kayıt gözükmüyor. Program arayüzü ile bir satış yapıldığında hem satış tablosuna hemde bakiye tablosuna kayıt yapması gerekirken. Satış tablosuna kayıt yazılıyor fakat, bakiye tablosunda da kayıt yapıldı gibi gözüksede (bir hata mesajı dönmüyor) bakiye tablosunda herhangi bir kayıt bulunmuyor. Neden böyle birşey olmuş olabilir, problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Daha önceki dönemlere ait yedek db ler mevcut. Bu db ler üzerinden bakiye ve satışa kayıt yapılabiliyorken, güncel db üzerinden sadece satışa kayıt gerçekleşiyor. Bakiye ye herhangi bir veri yazılmıyor. Umarım basit bir nedeni vardır :)

Vesselam
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Paradox kayıt sorunu

Mesaj gönderen sabanakman »

Paradox performansı arttırmak adına direk diskteki dosyaya yazma işlemi gerçekleştirmemektedir. Bunu bağlantı son bulduğunda veya kafasına göre bir zamanda yaptığı için olabilir. Bunun yerine bilgilerin Table1.Post gibi bir kodla kaydetmek yerine Table1.FlushBuffers ile direk diske yazdırarak kaydetmek uygun olanıdır. Daha da uygun olanı paradoxtan kaçmak ve başka bir veritabanı kullanmak olacaktır :twisted:
Şaban Şahin AKMAN
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen muskut »

programı açıyorum kapıyorum, makinayı resetliyorum banamısın demiyor. Şuan için programda değişiklikte yapamam. Ulen adamın azını bozduracak bu paradox, hakkatten paradokslarla kaplı bi veritabanı bu yaa :evil:
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
aynı yapıda sıfırdan bir tablo oluşturun. eski tablodaki kayıtları yeni tabloya taşıyın.
işlemleri öyle deneyin.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim