MySQL'de Türkçe Karekter Problemi

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

MySQL'de Türkçe Karekter Problemi

Mesaj gönderen sarp_halit »

Merhaba arkadaşlar forumda arattım ama bulamadım. Delphi projemde MySQL Veritabanı kullanıyorum ve herhangi bir kayıt yapınca da türkçe karekter problemi yaşıyorum. bunu nasıl aşabilirim? bir de mysql içerisinde select count sorgusunun sonucunu nasıl elde edebilirim?

teşekkürler.
Fethiye den herkese sevgiler ...
X))@:>
shadowmann
Üye

Re: MySQL'de Türkçe Karekter Problemi

Mesaj gönderen shadowmann »

sorun veritabanı ve tablo character setinin utf 8 olması ve senin delphiden veri girerken kullandığın komp. in utf8 desteklememesinden kaynaklanıyor olabilir mi?
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

merhaba,
öncelikle cvp için teşekkür ederim.
Veritabanı MySQL ve karekter set Latin5 ( Türkçe karakterleri desteklediği için).
Farkettim de sorun kayıt esnasında değil. Kaydı okurken sadece değişik karekterler çıkartıyor. Yani veritabanında kendi arayüzünde sorgu yaptığında karekterler normal ama bunu form üzerinde herhangi bir bileşen aktardığın zaman yani değeri yazdırdığın zaman karekterler değişiyor. acaba ayreten bir fonksiyon mu kullanmak gerek? hem kaydederken hem de okurken
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Zeos kullanıyorsan....zeosconnection nın properties özelliğine..codepage=latin5 yazarsan türkçe sıkıntın kalmaz...
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

zeos değil dac for mysql kullanıyorum ama onda da var o özellik teşekkür ederim.

onu latin 5 yaptığım halde o da problem çıkartıyor. ama sadece okurken
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

veritabanının default charset'ini latin5_turkish_ci yap. Databasi ve tabloları create ederken latin5 olarak create olduklarından emin ol.SQLyog programında tablo oluşturuken field özelliği olarak latin5_turkish_ci seç.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

onların hepsini o şekilde ayarladım. sqlyog üzerinden elle girince, programdan okuturken türkçe karekterlerde sorun yok ama programdan veritabanına bilgi girince sapıtıyor. eğer bir çare bulamazsam ascii kodlarını kullanıcaz galiba
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Programınızdaki fontlardan olabilir.Program dili Turkish olamayabilir. Başka ihtimal kalmadı. Sıfırdan bir proje üzerinden basit bir deneme yapın.Yine olmazsa yaptığınız denemeyi bizimle paylaşın, kontrol edelim.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

programdaki bütün formlar üzerindeki fontlar turkish characterset olarak ayalandı olmazsa bir demosunu dersler yollarım size. şimdilik bi tamamlayayım da :D