Postgresql kullananlar için (license hakkında)

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
ebekir
Üye

Postgresql kullananlar için (license hakkında)

Mesaj gönderen ebekir »

Arkadaşlar aranızda pgsql kullanan varsa CEvaplarsa sevinirim.Pgsql tamamen ücretisizmi eğer ücretliyse ne kadar desteği falan ücretlimi ücretliyse ne kadar bilgisi olan var mı?
use your mind feel the difference
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

BSD lisansına sahip,
firmanızda yada müşterinizde herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.
Anladığım kadarıyla BSD lisansı üzerinde değişiklik yaparak dağıtmayı engelliyor, ama kullanımına bir sınırlama getirmiyor.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

BSD lisansı GNU'dan daha özgür bir lisans.

GNU'da kodları serbestçe kullanabiliyorsun ancak biri kodlarını ver dediği zaman vermek zorundasın. Yani GNU'dan geliştirdiğin kodlarda bir yerde GNU olmak zorunda.

Ama BSD olunca PostgreSQL'ün kodlarını istediğin gibi kullanabiliyorsun, ama kodlarını da açmak zorunda değilsin. Mesela M$ Windows 2000'in TCP/IP kodlarını tamamen FreeBSD'den aynen almıştı.

Tabii ürünü de bedava kullanabiliyorsunuz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
ebekir
Üye

Mesaj gönderen ebekir »

abiler teşekkür ederim
" Yani GNU'dan geliştirdiğin kodlarda bir yerde GNU olmak zorunda "
bu kısmı anlamadım.Birde dolayısı ile insanlar geliştirdiği için yani tamamen ücretsiz olduğu için destek falan da yok anladığım kadarıyla.
Kullanıcı avatarı
kimene
Üye

Mesaj gönderen kimene »

BSD lisansa örnek MacOSX işletim sistemi. MacOSX FreeBSD tabanlı ve kodları kapalı.
Gnu ya örnet RedHat. Kodları açık.

PostgreSQL i istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Desktek konusunda mail grupları var sağolsunlar yardımcı oluyorlar.

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
kimene
Üye

Mesaj gönderen kimene »

Lisanslar hakkında kısa bir bilgi.

http://pozitifpc.com/gnu-linux/gpl-ve-b ... slari.html
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

GNU : kodları istediğiniz gibi projenizde kullanabiliyorsunuz, değiştirebiliyorsunuz. Ama ben kodlarını bana ver arkadaş dediğim zaman vermek zorundasınız. GNU'dan geliştirdiğin projelerde kodu saklayamıyorsun. Bu yüzden ticari projelerde pekte kullanılmıyor.

Ancak BSD'de böyle birşey yok. Yani ben PostgreSQL'in istediğim kadar kodunu, istediğim kadar kullanırım, değiştiririm. Hatta ticari bir proje bile olabilir. Kodumu açmak zorunda da değilim.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

kimene yazdı:BSD lisansa örnek MacOSX işletim sistemi. MacOSX FreeBSD tabanlı ve kodları kapalı.
Gnu ya örnet RedHat. Kodları açık.
...
Evet mesela Redhat. Ben gidip kodlarını ver arkadaş dediğim zaman vermek zorunda. Ben ticari bir projeyim, şu kadar emek verdim vs. diyemez. Zaten piyasada bu kodları alıp, derleyen pek çok Redhat klonu var. Mesela Centos. Redhat'ın kodlarını alıp derliyor ve bedava dağıtıyor.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
ebekir
Üye

Mesaj gönderen ebekir »

Bir de mysql ücretsiz deniliyo ama ben sitesine girdim ve ücretlerini gördüm enterprise editon şu kadar falan bu nasıl oluyo.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

MySQL'in kişisel kullanımı bedava. Eğer ticari bir ürünse, mesela yazdığın programı satıyorsan veya sitenden para kazanıyorsan lisans alman gerekiyor.

Kolay gelsin.
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

GNU ; açık kaynak lisansı. kodu alıp kullanabilir hatta ticari uygulama yazabilirsiniz ancak kodunuz açık olmak zorundadır. kodun orjinal sahibi değiştirilemez.

BSD lisansı : GNU üst sürümü. kodu alıp kullanabilir hatta ticari uygulama yazabilirsiniz ancak kodunuz açık olmak zorunda değil. kodun sahibi değiştiribilir. kod benim diye sahiplenebilrsiniz.

Mysql e gelince. geliştirdiğiniz yazılım ticari değilse ve/veya açık kodlu ise mysql bedava değilse yani yazılım ticari ise mysql ücretli.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog