Query de Kayıt

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
kadird35
Üye

Query de Kayıt

Mesaj gönderen kadird35 »

SELAMÜNALEYKÜM ARKADAŞLAR
herkes e hayırlı ramazanlar "Her nekadar bitmek üzere olsada" Sitenizin yeni üyesiyim. Forum Kurallarını okudum, arama da yaptım ama Doğru Şekilde arayamadım herhalde.

Delphi 7 kullanıyorum Advantage veri tabanı kullanıyorum.(bu arada pek memnun değilim)
Table1 kullanmadan sadece query ile özellikle kayıt girmeyi ve arama, lsteleme gibi Herşeyi yapmak istiyorum.
Mesela bir form üzerinde edit1.dbedit1, alanlarım ve kaydet isimli bir btbutton1 var. kayıt butonuna bastığımda Kaydın query ile yapılmasını istiyorum. Ancak edit1 e girilen kod değişkenine ait kayıt daha önce girilmiş ise o kaydı göstermeli ve düzenleme için beklemeli eğer yoksa yeni giriş diye uyarı verip dbedit1 alanı yeni giriş için Boş olmalı Dolayısı ile kaydet butonu hem düzeltme Hemde yeni kayıt için girişi için kullanılmalı. bu mantığı çözdüğümde sanırım bundan sonraki formları da bu şekilde yapabilirim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Seminerleri ve offline yardım dosyasını indirdim. İnanın çok işime yaradı. ALLAH tüm emeği geçenlerden razı olsun.
En son kadird35 tarafından 31 Eki 2005 12:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Hoşgeldiniz, ama sanırım tümünü okumamışsınız kuralların.
Forum kuralları yazdı:* Lütfen Mesajın ve başlığın tümünü büyük harflerle yazmayın. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini unutmayın.
subscriber

Mesaj gönderen subscriber »

ilk önce ben yeni üye olmuş biri olarak uyarıdan çok soruna yanıt vermeyi amaçlıyorum.

şimdi iki tane query koy

butona bastığında

query1.close;
query1.sql.Text:='select * from kayit_tablom';
query1.open;
//aradğın değer yoksa insert eder
if not query1.locate('alan_adi',aranacak_deger,[]) then
begin
query2.close;
query2.sql.text:='insert nito kayit_tablom (alanadlari) values(eklenecek_degerler)';
query2.open;
//eğer aradğın varsa edit1 e yazıyoruz
else
begin
edit1.text:=query1.fieldbyname('alan_adi').AsString;
end;

valla sorunu anladığın kadarıyla mantık bu şekilde bu arada şimdi yazdım compile etmedim.
kadird35
Üye

Mesaj gönderen kadird35 »

teşekkür ederim kardeşim. uzun zamandır cevap gelecek mi diye bekliyordum soruma. cevaba ihtiyacım olmasa tekrar uğraşıp küçük harfe çevirmezdim sorunun tamamını. çok işime yaradı. ALLAH razı olsun.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Bak hemşo,
kadird35 yazdı:cevaba ihtiyacım olmasa tekrar uğraşıp küçük harfe çevirmezdim sorunun tamamını
Bu yazdığına karşılık şunu deyivereyim ben sana. Üye ye ihtiyaç duymuyoruz. Eğer kurallara uymazsan, yani küçük harfe inatla çevirmeseydin silerdim üyeliğini. Forum üyeleri lütfedip cevap veriyorlar, kalkıpta onlar sitem etmeye kimsenin hakkı yoktur. Dediklerimi anlamayan varsa bir süre forumu sadece okusunlar, üyelerimiz işlerini güçlerini bırakıp bildiklerini esirgemeden yardıma çalışıyorlar. Bu üyelerde fazlasıyla saygıyı hak ediyorlar.

Büyük harfle yazmak internet aleminde bağırmak anlamına geliyor, tekrar söylemiş olayım.

Tüm üyelere birkez daha söyliyeyim. Yorum yapmayın sakın, forum kirliliğine sebebiyet verilmesin. Yorum mesajlarını uyarısız siliyorum. ısrar edeninde üyeliğini iptal ediyorum

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!