MSDE

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
Cyborg
Üye

MSDE

Mesaj gönderen Cyborg »

MSDE 2000 yüklediğim bir bilgisayara diğer bilgisayarladan ulaşamıyorum. Program MSDE yüklü bilgisayarda çalışıyor. Ancak diğer bilgisayarlarda uygulama connection hatası veriyor. MSDE ile SQL Server arasında kullanım açısından bir farklılık var mı?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

MSDE'nin SQL Server'dan birkaç farkı var :

* Bedava olarak dağıtabiliyorsunuz
* En fazla 5 kullanıcı kullanabiliyor
* Yönetim aracı (Enterprise Manager gibi) yok
* Veritabanının boyutu en fazla 2 GB olabiliyor.

aklımda kalanlar bunlar.

Bağlantı içinde detay verirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Bilgisayarlar biribirini pingleyebiliyorlar mı? Hangi componentleri kullanarak erişiyorsunuz? vs.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Cyborg
Üye

Mesaj gönderen Cyborg »

cevabınız için teşekkür ederim.
Kurmayı düşündüğüm sistemde 5 kullanıcı olacak.
Bilgisayarlar birbirlerini pingleyebiliyorlar. MSDE kurduğum bilgisayarda
XP Home yüklü.
Delphi 6 kullanıyorum.
Kullandığım componentler ise
1.RX Lib.
2.Devexpress
3.Fast Report
Bağlamak istediğim diğer bilgisayarlardan ODBC üzerinden bağlanmaya çalıştığımda guest user için hesap bulunamadı hata mesajı alıyorum.
İlginize tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

ODBC'nin haricinde hangi erişim bileşenini kullanıyorsunuz. ADO, BDE ??

Eğer geri dönülmez bir aşamaya gelmediyseniz ADO kullanmanızı tavsiye ederim. Hem daha hızlı hem de daha iyi SQL Server/MSDE desteği olan bir erişim.

Arama kısmından ADO veya ADOConnection yazıp aratırsanız daha önce bağlantı ve kullanımı hakkında çok konuştuk.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Cyborg
Üye

Mesaj gönderen Cyborg »

programın içerisinde tabii ki ado kullandım. odbc üzerinden bağlantının gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini kontrol etmek istedim. ama sanırım hatalı bir düşünce oldu. odbc de SQL server bağlantısını kontrol etmiştim.

İşyerinde bir ini dosyası içerisinden ado connection stringini düzenleyerek uygulamalarımı çalıştırıyorum. Acaba MSDE kullanınıca connection string de değişklik yapmam mı gerekiyor?
İlginize çok teşekkür ederim. İlk defa bedava bir sql kullanmaya çalıştım. Ama sonuçtan hiç memnun kalmadım. Uzun bir süredir sadece MS SQL Server üzerine uygulama geliştiriyorum. Kolay geldiği için MSDE kullanmıştım. Önereceğiniz ücretsiz kullanılabilen SQL var mı?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

bedava olarak Interbase/Firebird iyidir.

Connection string'i değiştirmene gerek yok ama detaylı da bilmiyorum. Bir araştırırım.

Bu arada ADO kullanıyorsanız ODBC yerine direkte bağlanabilirsiniz.

son bir not : client'larda ADO yükşü değil mi?

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Cyborg
Üye

Mesaj gönderen Cyborg »

Merhaba;
clientl'larda ADO yüklü mü diye sormuşsunuz.
Bu konuda birşey bilmiyorum. Ya da ne demek istediğinizi anlayamadım.
kahraman1285
Üye

Mesaj gönderen kahraman1285 »

hocam sanırım şurda hata yapmışsınız;

siz veritabanınızı tasarlarken mixed modda ve password girmeden kurduğunuzu düşünüyorum bu yüzden şöyle yapamalısınız.

sizin connection string tahminim şöyledir

Kod: Tümünü seç

dbname=Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=ROM;Data Source=bilgisayar_adı
ama msde 2000 için "sa " passwordlu bi conection string olmalı şunun gibi

dbname=Provider=SQLOLEDB.1;Password=sa;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=ROM;Data Source=KAHRAMAN

aradaki tek fark "Password=sa;" ayrıca delphi içinde ki connection stringinizede bu passwordu eklemeli yada sql kaldırıp tekrar "sa" passwordu ile kurmalısınız ben bu yöntemle çalıştırdım..

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

MSDE SP4 ise

Mesaj gönderen sabanakman »

Ben MSDE SP4 ile "....\MSDE\Setup.exe" dosyasının yanına setup.ini dosyası oluşturdum ve içine de

[Options]
BLANKSAPWD=1
DisableNetworkProtocols=0
SecurityMode=SQL
yazdım. Artık nasıl istiyorsam öyle de bağlantı kurdum. Tabi ağ bağlantısında sorun yoksa. :) Ayrıca sa şifresine de gerek yoktu. Bir detayı hatırlatmam gerekiyor. Eğer Windows NT tümleşik güvenliği kullanarak bağlantı yapılacaksa o bilgisayarda mutlaka "%BilgisayarAdı%\Guest" isimli bir kullanıcı olmalı. Bunun kodu ise

EXEC sp_grantlogin 'ANA\Guest'
EXEC sp_addsrvrolemember @loginame = 'ANA\Guest' , @rolename = 'sysadmin'
şeklinde yapılabilir. Aksi halde kendi oluşturduğun kullanıcılar üzerinden bağlanacaksan o kullanıcıları eklemek ve yetkilendirmekten başka yapman gereken hiç bir şey yok. Böyle yaptım bende çalıştı.