MS SQL 7.0 da Code page 'i Değiştirmek.

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
P206
Kıdemli Üye

MS SQL 7.0 da Code page 'i Değiştirmek.

Mesaj gönderen P206 »

Merhabalar;

MS-SQL 7.0 la yeni birşeyler yapmaya başladık. Bir kaç table i olan bir veritabanımız var. Türkçe karakterleri "Ş Ç Ö " gibi girince onarı " S C O"
şeklinde alıyoruz.

databasin properties ine bakınca (enterprise Man. dan) language ingilizce
code page de CP 1252 diyor.
bir kaç query ile değiştirme işlemi denedik ama olmadı. Ms-Sql i kaldırıp kurduk sonuç aynı. Bölgesel yarlardan dili türkçeye getirdik. Ama değiştiremedik.
Şu code page 'i nasıl 1254 Türkçe yaparız.

Yardımlarınız içi şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hocam o ayarı kurulum sırasında ayarlıyorsun. Ancak tam nerde olduğunu hatırlamıyorum. Zaten 2-3 yerde ayar girmeni bekliyor. Default ayarlar yerine, diğer seçenekleri seçerek bulabilirsin.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

SQL Server'ı kurarken collation olarak ne seçilmişse yeni database oluştururken de default olarak serveın dilini alır ama new database dedikten sonra ekrana gelen pencerede "collation name" e istediğiniz dili seçebilirsiniz.
Oluşturduğunuz databasein dilini değiştirmek için script oluşturmanız gerekir, daha zahmetli bir iş..

not:SQL Server 2000 için geçerlidir, 7.0 da geçerli değildir.
P206
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen P206 »

Ms-SQl kutrulu bilgisayar yanımda olmadığı için tekrar kurulumu deniyemiyorum. Deneyip bir sorunla karşılaşırsam görüşlerinize yine başvururum.

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

MS-SQL Server Kurulduktan sonra Code Page Değişikliğine izin vermez. Naile arkadaşımızın söylediği gibi kurulum aşamasında Server Properties'!i belirlerken Collation'i seçmen gerekiyor.
Yanılmıyorsam CP 1254 Turkish CaseInsensitive Accent Sensitive olarak seçmen gerekiyor. Orada bir sürü Collation olacak onların içinde yukarıda yazdığımı ara (tam olarak aynısını yazamamış olabilirim). Eğer SQL Server 2000 kuruyorsanız bu seçim adımında 2 adet seçim paneli gelir, 1.si 2000 için geliştirilmiş (yeni ve üst tarafta), diğer ise eski versiyonlardan upgrade ediyorsan diye normal collationların listesinin bulunduğu bir seçim eğer üstten seçeceksen Turkish_CI_AS 'yi seçersiniz.
Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Aaaah aklıma gelmişken,

Sakın helpleri kurcalayıp bunu yapıp yapamayacağım bir komut var mı diye araştırma ! Ben araştırmıştım ve bunu yapan bir komutu gördüm, ancak sakın çalıştırma o komutu. Helpde bir güzel anlatmış ne yapacağını ama sonuna not düşmüş bu komutu doğrudan çalıştırmayın, eğer çalıştırırsanız server'ı shut down ettikten sonra bir daha açılmaz diyordu. Ben hemen komuta szan gibi atladım ve denedim (tabi son kısmını okumadan) sonra server'ı elime aldım :)

Baştan kurmak zorunda kaldık. Allah'tan Test Serve'ımızdı, çok yazık gariban elimden çok çekti çooook :lol:

O komutu da söylemiyorum zira yanlışlıkla yapabilirsiniz. Helpte rastlarsanız da görmezden gelin, tanımıyormuş gibi yapın :)

Kolay gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Kuri_TLJ yazdı:Aaaah aklıma gelmişken,

Sakın helpleri kurcalayıp bunu yapıp yapamayacağım bir komut var mı diye araştırma ! Ben araştırmıştım ve bunu yapan bir komutu gördüm, ancak sakın çalıştırma o komutu. Helpde bir güzel anlatmış ne yapacağını ama sonuna not düşmüş bu komutu doğrudan çalıştırmayın, eğer çalıştırırsanız server'ı shut down ettikten sonra bir daha açılmaz diyordu. Ben hemen komuta szan gibi atladım ve denedim (tabi son kısmını okumadan) sonra server'ı elime aldım :)

Baştan kurmak zorunda kaldık. Allah'tan Test Serve'ımızdı, çok yazık gariban elimden çok çekti çooook :lol:

O komutu da söylemiyorum zira yanlışlıkla yapabilirsiniz. Helpte rastlarsanız da görmezden gelin, tanımıyormuş gibi yapın :)

Kolay gelsin
Söyleseniz de biz de bilsek baya merak ettim şu komutu. Hem zararını söyledikten sonra komutun kendisini söylememeniz daha tehlikeli bence. Bilsek karşılaşınca aa tamam bu serverı mahveden komut diye hatırlar denemeyiz, diğer türlü sonunu biz de görmeyiz belki veeeee... sonunu siz daha iyi biliyorsunuz zaten :lol:
Amma dil döktüm ya, bunun sonunuda artık söylersiniz herhalde 8)
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

ben de böyle bir sazanlığı Windows 2000 Server'da yapmıştım. Microsoft'un İngilizce dökümanını aldım. Adım adım uyguluyorum. Bir komut vardı, onuda yazıp Enter'a bastım. O da geçerli kullanıcnın yetkilerini alıyormuş, meğer kullanıcıyı değiştirip öyle çalıştırmak gerekiyormuş :(

Sil baştan bir daha kurmuştum :lol:

İyi günler.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Ama bize söylemezseniz ya biz de aynı sazanlığı yaparsak :(