msde 30 saniye

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Misafir

msde 30 saniye

Mesaj gönderen Misafir »

bi ticari program (benim prg değil başkaları yazmış) ms sql desktop edition ile çalıştırıyoruz. 35000 kayıtlı bir tabloyu select etmek 30 saniye sürüyor. msde de yapmamız gereken bi ayar felan var mı ki diye düşündüm. yoksa yeri burası değil mi bu sorunun :)
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

evet doğru yer burası :)

Index var mı tabloda? Bence uygun indexler eklenirse süre baya kısalabilir.

Kolay gelsin.
Misafir

sanırım bunu çekiceğiz.

Mesaj gönderen Misafir »

şimdi bahsettiğim tabloda 12 tane index tanımlamışlar. ama tabi bunlara dokunmak yada yenilerini eklemek işime gelmiyor. neme lazım. pervasive den hatırlıyorum bi maksimum dosya sayısı gibi ayarı vardı. öyle bir şey yok sanırım.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

hocam 12 tane index çok fazla. Gereksiz indexler performansı artırmak yerine azaltır. Bence gereksiz indeksleri silmen iyi olacaktır.

Ama elinde kodlar yoksa, bu işlem sıkıntılı olabilir. Ona da dikkat etmek ve iyi bir yedek almak şart.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Delphi'den sorgulamaktan mı bahsediyorsunuz? BDE mi kullanıyorsunuz? Table Structure'ı nedir? Indexler nasıl, sorgunuz nedir?

Bunları yanıtlarsanız yardımcı olabilirim sanırım.

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Misafir

program benim değil ki !

Mesaj gönderen Misafir »

yani büyük bi yazılım firması yazmış bu programı. daha önceleri pervasive versiyonu vardı. [ F10 ] dediğim zaman stok listesi 1 sn geliyordu ekrana. sonra güya ms-sql versiyona upgrade ettik programı aynı iş ilkinde yaklaşık 30 saniye sürüyor.

yani benim programın tasarımı ile bi ilgim yok. ama BDE kullanmadıklarını anlayabiliyorum. çünkü bi ini dosyada database ayarlarını tutuyorlar.

makine p4 2.0 256 mb ram. belki diyorum normaldir bu hız ama bi sorim dedim yine de . bi de şey deniyip karar vericem aynı tablo nun üzerine kendim bi query yazıp deniycem bakalım neyi bekliyor belki sorgu yu değil de başka aptal bir şeyi bekliyordur program.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

ram'iniz 2 GB'ın altında, gayet normal yavaş getirmesi :lol:

ram daha çok ram ve yine ram ekleyin :lol:
Kullanıcı avatarı
mepc
Üye

Mesaj gönderen mepc »

Bence ramdan öte programla ilgili birşeylerde var. Ben 55 bin kayıtlık bir tabloda memo bir alandan like ile sorgu yaptığımda en geç 15 sn. de geliyor. (Üstelik paradox)

P 4 1 GB RAM ile

Ama aynı sorgu daha önce 2 dk. geçiyordu.