SQL Server, Linux yolunda

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

SQL Server, Linux yolunda

Mesaj gönderen sabanakman »

Şaban Şahin AKMAN
Üye

Re: SQL Server, Linux yolunda

Mesaj gönderen greenegitim »

gerçekten Kendi topuklarına sıkmış olmuyorlarmı zamanında borlandı alıp batırmalarının nedeni kylix değilmiydi buradaki amaç linux sunuculara da sql satmakmıdır
Mücadele güzelleştirir!
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

server ları kaybetmemek amaç. Kapitalizmin sonu böyle olur, amaç sadece büyümek, daha fazla para, daha fazla para. Linux a açmayıp ne yapacaklar, kime ne satabiliyorlar artık, sattığın müşteriye tekrar satamazsın :)
kylix öldürdüler yaşasın, godzilla :P ölümü sadece geçiktirdiler, IDE yi ısrarla windows da bırakmalarıda çözüm değil. Bunu da değiştirecekler, kanseri çıkaracaklar ve IDE baştan yazılacak adam gibi bir şey olacak. seattle 30gb civarı boş yer istiyor kurulum için ki godzilla yok henüz
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

jeton bende yeni düştü :D godzilla nın çıkacak olması ve sql in linux desteği tesadüf değil, gavur az çakal değil :) tabi godzilla adını değiştirmezlerse.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Kimin eli kimin cebinde belli değil. Danışıklı bir iş gibi görünüyor. Zıt görünen 2 yazılım dili (C# vs. Delphi) ortak bir IDE'de birleşti.
2010 yılından sonra Microsoft RemObject firmasının geliştirdiği bir entegrasyonla C#, VB.NET'e ilave olarak Visual Studio ile Object Pascal uygulama geliştirmeye izin vermişti.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

Embarcadero nun sahiplerinden biride microsoftmu? godzilla linux üzerine gelecek bir idemi yoksa windowsta hazırlayıp linuxa çalıştırılabilir dosyamı atılacak.
Mücadele güzelleştirir!
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Embarcadero ile Idera (DB firması) ortaklık kurdu. Microsoft ile yalnızca IDE (Visual Studio IDE'si) entegrasyonu var.
Godzilla 2016 sonbahara kadar çıkarılması planlanan Delphi sürümünün adı olacak, deniyor.
Linux platformu için konsol uygulaması şeklinde (Linux platform support for console apps with IoT support) olması planlanıyor.
İşlemci desteği ise; Intel 64 bit ve ARC (LLVM mimarisi)

Kaynak:
http://community.embarcadero.com/articl ... -roadmap-2
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

greenegitim yazdı:borlandı alıp batırmalarının nedeni kylix değilmiydi
1. Microsoft'un "yeter ki benim platformuma destek verin" ayağına geliştirme araçlarını neredeyse bedavaya dağıttığı bir ortamda Borland'ı batırması kendi çıkarına değildir. Aksine Microsoft mali zorlukları atlatması için bir kısım Borland hissesi satın alıp Borland'a parasal olarak destek olmuştur. Bu süre içerisinde yönetimde söz sahibi olmamıştır.

2. Kylix'in batma nedeni Delphi kullanıcılarının ve Linux programcılarının bu ürünü satın almaması ve Linux'un masa üstünde bir türlü istenen yaygınlığa erişmemesidir. Hani "Bu yıl Linux yılı olacak" denilen yıllar vardı. O yıl hiç gelmedi.

Microsoft un Borland'a yaptığı en büyük kötülük 1996 yılında Anders Hejlsberg gibi bir dahiyi transfer etmesi olmuştur. Ama ben de MS olsam "dünyanın en iyi programcıları bende çalışmalı" derdim. Ben de Anders H. olsam dünyayı değiştirebileceğim bir firmada çalışmak isterdim.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

MS'un kararına gelince bunu anlamak çok basit. Dünyanın veri tabanı kullanan en büyük sistemleri hangi işletim sistemini kullanıyor acaba? Elbette Windows kullananların sayısı çok azdır. Yani MS bu durumda Windows'a bağlı (bağımlı) kalarak veri tabanı sunucusu satabileceği en kârlı (yağlı) müşteri grubunu dışlamış oluyor. Linux sürümünü çıkarması bu müşteri grubuna açılması açısından çok doğru bir karar.
En son csunguray tarafından 11 Mar 2016 03:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Aynen yazıldığı gibi. gavurun derdi para, her sene ciro dahada büyümeli. Müdür rakkamlara bakar, sattıklarının ne olduğu önemli değil, bizde var bu duygusal yaklaşım işi. Adamın delphi miş zart net miş umurunda değil. Godzilla (çıkana kadar adı muhtemelen bu, belki değişebilir) iki yıldır geliştiriyoruz demişler. IDE sadece windows da olacak gene PAserver olacak, osx teki gibi. IDE yi aktaramazlarda zaten. IDE şahsi kanaatim, yamalı bohçadan beter oldu, nasıl koybolmuyorlar içinde anlamıyorum. Belkide kaybolduklarını için aramak yerine tekrar yazıp ekliyorlardır :D
Linux kullananları windows a ısındıramazsınız. Buna bende dahil oldum. linux a alıştıkça kullandıkça, windows un nekadar saçma sapan ve sadece göz boyuyan bir saçmalık olduğunu anlıyorsunuz. Bill akıllı adam, son kullanıcıya oynadı, ve kazandı. yani dosyayı indir, ileri ileri de aha kuruldu. ahanda çalıştı işte. Bu son kullanıcı için yeterli. Linux da ise ne aradığını bilmen gerek, sonra paketleri yada programı kurarken çıkabilecek uyumsuzlukları kendiniz çözmeniz gerek. diğer taraftanda nvidia kodlarını ısrarla açmıyor, bu yüzdende sürücü kısımları sıkıntı. Bu kısımda windows daki oyunlar gibi oyunların olmaması ve destek konusu.
Server olarak sa, win den çok çok daha güvenilir ve sağlam olduğu kesin. Ayrıca yüksek kaynak derdi yok. Basit sade, sadece lazım olan var.
SQL işine gelince, delphi windows da artık satılamaz duruma geldi sanırım, yani elinde delphi olan neden tekrar alsın ? Sadece güncelleme yapması yeterli, bu yüzdende senede bazen iki güncelleme çıkarttılar, e elemanlara para ödenecek delphi nin sahibi şirkette para kazanmalı. Bu durumda arm lere geçtiler, daha başında belki sayılabilirler, para çok gelmez muhtemelen. Ama linux tarafı henüz bomboş, ve fanatikleri bir sürü, iyi bir pazar. SQL server ı da satma ihtimalleri çok yüksek, çünkü son kullanıcı şirketlere mysql var opensource dedinmi adamlar bi hımmm.. diyor. Ama MS dedin mi, Haaaaa.. iimiş diyolar. Ayrıca linux tan talep gelirse ki bence gelecek (inşAllah :) ) buda framework lere ağırlık verecekler demektir. Yani bir component aldığınızda bunu şu platformda çalışır bunda çalışmaz demiyecek hale gelmesi gerekir.
FreeMan 35.5