SQL 2005 express - kurulum hazırlama

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
tevfikkk
Üye

SQL 2005 express - kurulum hazırlama

Mesaj gönderen tevfikkk »

öncelikle herkese merhaba foruma yeni üye oldum. Günlerdir bir sorunla uğraşıyorum ve çözüm bulamadım. belki de çok basit bir sorun olduğu içindir. Bilemiyorum ve size danışmak istiyorum. Bir proje hazırladım, veri tabanımı sql server 2000 ile kullanıyorum. Projem hazır. Fakat tek bir setup dosyası üzerinden şu işlemleri yapabilir miyim?

-sql express kuracak.
-veri tabanı dosyalarımı ve exe dosyamı bir klasöre yerleştirecek.
-sql veri tabanlarını sql e "attach" layacak.

kullanıcının sql kurulumuyla falan uğraşmasını istemiyorum. senelerdir access veri tabanıyla proje hazırladım,hiç sorun yaşamadım. İlk defa sql server kullanmak istedim (çünkü tutulacak kayıt miktarı çok fazla, access in yetmeyeceğini düşündüm.) ve projem bitmiş olmasına rağmen 1 adım ileri gidemedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: SQL 2005 express - kurulum hazırlama

Mesaj gönderen mrmarman »

Birinci adım kurulum programın ile ilişkili.
İkinci ve üçüncü adımlar dilersen kurulum programına yazacağın script ile veya proje ilk açıldığında onun yapabileceği ile ilişkili

Burada asıl soru şu? Hangi kurulum programını kullanıyorsunuz? Ben şahsen NSIS kullanıyorum, açık kaynaklı. Innosetup da var ama sen hangi kurulum paketine aşinasın o önemli.
Resim
Resim ....Resim
tevfikkk
Üye

inno basit arayüzlü. sadece 2. adımı gerçekleştirebiliyorum. installshield 12 2. ve 3. adımı yapıyor fakat, 1.adımı da ilave edemiyorum.
Fakat siz bu durumda ne yapardınız? bunu da öğrenmek isterim.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Zaten belirtmiştim NSIS kullanırdım.
Resim
Resim ....Resim
terazi125
Üye

Mesaj gönderen terazi125 »

install aware kullanabılırsın
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

İyi günler. NSIS ve Inno Setup yetenek olarak neredeyse aynılar, yeteri kadar hakim iseniz neredeyse yapılamayacak hiç bir şey yok gibi. Geliştirme araçları ve arayüzleri olarak kıyas yapacak (Inno Setup kullandığım için) NSIS bilgim yoktur :mrgreen: . SQL Server Express kurulumlarını çalıştırırken verilecek parametrelerle istenen ayarda otomatik yükleme yapılabilmektedir. Bunun için biraz zaman ayırıp deneme yanılmalarla çalışma yapmanız gerekebilir. Mesela kendi kurulum programımız içine SQL Express Kur dosyasını alıp, kurulum bittikten sonra aşağıdaki parametrelerle çalıştırırsak

Kod: Tümünü seç

SQL2005setup.exe /qb INSTANCENAME=sql2005Expr ADDLOCAL=All SAPWD=sasifresi SQLACCOUNT="NT AUTHORITY\SYSTEM"
SQL kurulumu herhangi bir diyalog göstermeden otomatik tamamlanması gerekmektedir (denemedim çalışmayabilir ama tamamlayabilecek çalışma için ip ucu olacaktır) . Otomatik Attach etme işi için ise yine bir program yazıp bu gibi ayar işlerini bu programa yıkabilirsiniz veya Inno Setup (veya NSIS) içinden SQL e bağlanıp SQL komutu çalıştıracak Script yazabilirsiniz. Bu gibi özellikler neredeyse bütün kurulum paketlerinde vardır, önemli olan neyi nerede yapmak gerekiyor bu noktalara hakim olmak. İyi çalışmalar.
Şaban Şahin AKMAN

kurulum kullanıcı için kolay olmalı, veri tabanı sorunu yaşanmamalı (paradox kullanırdım zamanında... Çılgın sorunlar yaşardım. Bir müşterimin altı aylık verileri bir anda uçmuştu... Allah kimseye yaşatmasın.). Veritabanı ne kullanmalıyım?