Sql tarih formatı

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Sql tarih formatı

Mesaj gönderen m_ekici »

Merhaba

Microsoft sitesinde tarih formatının : mdy, dmy, ymd, ydm, myd, dym şeklinde olduğu yazıyor.

Yılın sonda olduğu tanımları anladık ama; myd ve dym formatı ne için kullanılır?
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Sql tarih formatı

Mesaj gönderen sabanakman »

Ben genelde Connection nesnesi üzerinden veritabanına bağlanırım ve bu nesnenin AfterConnect olayında"set dateformat dmy"sorgusunu çalıştırırım.

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.ADOConnection1AfterConnect(Sender: TObject);
begin
  ADOConnection1.Execute('set dateformat dmy');
end;
Bu ayardan sonra o Conncection nesnesine bağlı bütün bileşenlerimde tarih formatım dmy olarak çalıştırılmaktadır. Tabi aynı durum FireDAC bileşeni olan FDConnection bağlantı nesnesi için de geçerlidir ("FDConnection1.ExecSQL('set dateformat dmy')").
Şaban Şahin AKMAN
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen m_ekici »

ben nasıl kullanıldığını biliyorum.
Öğrenmek istediğim 12.2015.31 veya 31.2015.12 gibi bir tarih formatı kullanan ülke veya bölge mi var? Böyle bir yazılım şeklini (yıl ortada yazılı) kim kullanır?
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

O kadarını bilemem, kendi dökümanlarında dmy(Almanya, İngiltere..)-mdy (Amerika)-ymd (Japonya) olarak örneklenmiş. Ötesini de kullanan olursa esirgemeyelim diyerek desteklemiş olabilirler :D .

CAST and CONVERT (Transact-SQL) için Date and Time Styles tablosundaki ülke örneklerine bakılabilir. Bir zamanlar DateTime tipli alanımı nvarchar yaparken "gg.aa.yyyy" biçimine dönüştürmek için bu tablodan yararlanıp 104 (German) "select Convert(nvarchar(10),getdate(),104) as Tarih" olarak kullanmıştım.

Bu arada şahsi görüşüm en güzel biçim ymd olan biçimdir. Zira bu biçimdeki değerleri karakter olarak (sözlük) sıralandıkları zaman, tarihsel sırayı korumaktadır :D . Mesela veriler tarihe göre isimlendirilerek yedeklerinde doğru sıralama ancak bu biçim ile sağlanacaktır :mrgreen: .
Şaban Şahin AKMAN