SQL Server üzerindeki verinin şifrelenmesi konusunda yardım

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

SQL Server üzerindeki verinin şifrelenmesi konusunda yardım

Mesaj gönderen adelphiforumz »

S.A.

Sql server üzerinde bulunna verileri şifreleyip bunları delphi tarafından kullanableceğim bir yapı yada tool varmıdır.
amaç müşterinin elinde bulunan database içerisideki verilere müşteri benim yazdığım program olmadan ulaşmasını istemiyorum.
Aklıma delphi tarafında criptolayıp yazayım dedim fakat okuma ve rapor gibi durumlarda her seferinde ara bir temp açıp işlemleri
onun üzerinden yapmam gerekecek bunun yerine ms sql bunu kendsi yapabiliyormu yada yardımcı bir tool varmıdır.

Teşekkürler
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.
Akıllı birisinden gelen cefa, bilgisizlerin vefasından iyidir.
Bilgiye ulaştı mı ayak, kanat olur
Biz insanı kıyafetiyle ağırlar bilgisiyle uğurlarız.
Mevlana
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: SQL Server üzerindeki verinin şifrelenmesi konusunda yardım

Mesaj gönderen mrmarman »

Sadece bir fikir, tabloların master detail ilişkisini daha da derinleştirip, ilişki kurduğu id'leri sadece senin bileceğin bir fonksiyon ile bu ilişkiyi runtime'da kurmayı dene.

örneğin
1 Muharrem / 1 ARMAN
2 Ali / 2 VELİ
3 Kırkdokuz / 3 ELLİ

gibi id'ler eşleşince isim soyad ilişkisi kuruluyor diyelim.
İşte öyle bir fonksiyon düşünelim ki, Muharrem için 1 verirken ARMAN için rastgele gibi görünen ama rastgele olmayan 452 versin ancak 2 Ali için 985 gibi versin. Bunu nasıl sağlarsın, MD5 benzeri bir yapı sana yardımcı olur. MD5'in ters sağlama işlemi yoktur ama aynı parametreden yürürsen aynı sonucu alırsın.

Bu sana ne sağlayacak, içindeki veri birbiri ile mantıklı bir ilişki kurulamaz durumda olacağından değersiz duruma dülecektir. Sadece sen anlam kazandırabilirsin.

Tabi senin exe kodlarını analiz ederek formülü elde edebilirler mi cevap evet, ama zorlayacak başka unsurlar eklersin. Sana anahtar teslimi çözüm sunmak istemem, bunu mesajı okuyan senin rakibin de olabilir. Özelden de paylaşamam forum mantığına ters. :D
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

Muharrem Hocam
buradaki en büyük sorun elimdeki dosyaların birbirleri ile çok fazl ilişiği olmayacak
kullanılacak olan dosyalar genellikle kendi başlarına bilgilendirme amaçlı olacaklar
bu nedenle dosya içerisine direkt select çekildiğinde hamdatanın görünmemesi gerekiyor
daha önceden buna benzer bir durumu ben delphi içinde şifreleyip şisrelenen dosyayı bir temp dosya içerisine convert edip yazıordum
fakat orada kayıtlar çık fazla değildi burada ise biraz fazla kayıt olacak

bu nedenle böyle birşeyler arıyorum
teşekkürler
Mevlana
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

veritabanına gömülü resimler şeklinde mi yani?
Biraz daha bilgi verirseniz farklı açıdan bakabiliriz. Ne kadar detay verirseniz o kadar çabuk sonuca varırsınız.
Yoksa soru cevap beyin fırtınası için herkesin bu kadar vakti olmayabilir veya bu sorunsala çözüm aramak için sınırsız vaktiniz varsa o zaman durum değişir.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

Elimde ürün listeleri ve bu ürünlere ait dediğiniz gibi resim ve ürüne özel başkaları ile paylaşılmaması gereken ek bilgi alanları var
örneğin teklifler, fiyatlandırmalar, bazı yazışmalar gibi bu bilgiler bazen text tabanlı oluyor bazen ise image türünde
Mevlana
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Aşağıdaki link işinize yarayacaktır.

Transparent Data Encryption (TDE)
Kullanıcı avatarı
muratcelik64
Üye

Mesaj gönderen muratcelik64 »

https://yadi.sk/d/Yxg_uK3mic9Du
burada bulunan programın GÜNLÜK/Anı kısmını incelemeni tavsiye ederim. Bir fikir verebilir.
Kayıtlar kriptolu olarak yapılıyor, ancak ekrana çözülmüş halde geliyor.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

SQL Server'da standart olarak encription mevcut. Bunu kullanabilirsiniz belki. Tabiki izin programınıza bağımlı olmayacaktır, kullanıcı key'e sahipse yine erişbilir. Kullanıcınsın key'e erişmesini engelleyebilirsiniz. SQL'i çalıştıran ayrı bir kullanıcı yaratıp sadece bu kullanıcının eriştiği klasörde saklanabilir key.