Stored Proc gizleme

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
varyemez
Üye
İletişim:

Stored Proc gizleme

Mesaj gönderen varyemez »

Arkadaşlar yazdığımız stored proc ları gözlerden ırak olsun diye with encrypt ile gizliyoruz , buraya kadar tamam..
Ancak yazılımı sahaya indirip deneme , test amaçlı dağıttığımızda da çok sıklıkla bu sp leri değiştirmek gerekiyor tabii.. işte burada sıkıntı başlıyor. Yazılan onlarca sp yi nasıl update edeceğiz.. sizler ne yapıyorsunuz...
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Stored Proc gizleme

Mesaj gönderen mkysoft »

zorunlu kalmadıkça stored procedure kullanmıyorum. Kullansamda gizleme ihtiyacı duymuyorum. Stored procedure içinde ne tür gizlenmesi gereken komutlar olabilir ki? Sonuç olarak veri müşterinin verisi.
Eğer gizlemek isteseydim stored procedureleri eklenti olarak yazardım veri tabanına, güncellenmesi kolay olurdu.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Stored Proc gizleme

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Bence de çok gizlemeye gerek yok. encrypt ile kodların görünmemesi için gizleyebilirsiniz ama işi bilen biri ufak bir programla 1 dakikada tüm SP'leri açar. Bilmeyen için de zaten hiç bir manası yok.

Güncellemeyi de alter procedure ile yapabilirsiniz. Önce bir if cümlesiyle sp var mı kontrol edin, varsa alter procedure ile güncelleyin. SQL Serverdayken veritabanına sağ tıklayıp, tasks->generate scripts... derseniz bu kodu otomatik oluşturabilirsiniz.

Kolay gelsin.