sql sorgu sonununu biraz azalttım:)

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
digitdigitman
Üye

sql sorgu sonununu biraz azalttım:)

Mesaj gönderen digitdigitman »

arkadaşlar iki tablo var

1 tablo da
gk,x,x,x,x,sk,x,x alanları
2. tabloda ise
x,x,gun,x,x,saat,x alannları var

istediğim şey 1. tabloyu sorgulayıp gk alanı 2.tablodaki gun alanı ile aynı ama sk alanı ikici tablodaki saat alanı ile aynı olmayan
kayıtları listelemek.

belki basittir ama şu anki bilgim ile yapamadım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: sql sorgu sonununu biraz azalttım:)

Mesaj gönderen m_ekici »

sorundan 1. tabloyu listelemek istediğini anladım, (ama gun ve saat tek olacağı için mantık hatalı geldi) aşağıdaki query istediğini vermez ise soruyu biraz daha açarmısın.

Kod: Tümünü seç

select * from tablo1 where 
gk in (select distinct gun from tablo2) and
sk not in (select distinct saat from tablo2)
digitdigitman
Üye

ilgin için teşekkür ederim. ben bu soruyu içinden çıkamayıp yapıyı değiştirmeden önce yazmıştım. tam olarak ne yapmak istediğimi anlatabilirim. çünki halen içinden çıkabilmiş değilim mantık olarak bile olsa yardımcı olunursa sevinirim

bir program yazıyorum.
programda dersler var verilecek olan dersler için planlar oluşturuluyor.

bir planda bulunan bilgiler
1-hangi gün veya günler olduğu : PAZARTESİ,SALI VEYA PAZARTESİ,VEYA ÇARŞAMBA VEYA PAZARTESİ,SALI,ÇARŞAMBA,PERŞEMBE........
2-hangi sınıfta olduğu : A,B,C,D,E,F,
3-hangi öğretmenin vereceği : ali,veli vs
4-Başlama saati :09:00,10:00,15:00 vs
5-bitiş saati : 10:00,11:00 vs

YAPMAYI TAM OLARAK İSTEDİĞİM ŞEY. vereceğim gün/günler de vereceğim aralığında hangi öğretmen ve bu öğretmen için hangi sınıfta ders tanımlanmamıştır.
not: yukarıdaki tüm bilgiler tanımlanmaktadır. yani pazartesinin bir koduvar,salının bir kodu var (ve bu kodlamada Pa,sa,ca,pe,cu,ct,pz alanları var ve hangi gün tanımlanmışsa o alan e diğerleri h oluyo.) saatlerin de keza öyle öğretmenler vs standart seyler yani.

istediğim şey dediğim gibi bu. denediğim yollar oldu ama iştediğim gibi bir kod yazamadım.
digitdigitman
Üye

------------------------DÜZELTME: BİR ÖNCEKİ MESAJIN YERİNE------------------------------

ilgin için teşekkür ederim. ben bu soruyu içinden çıkamayıp yapıyı değiştirmeden önce yazmıştım. tam olarak ne yapmak istediğimi anlatabilirim. çünki halen içinden çıkabilmiş değilim mantık olarak bile olsa yardımcı olunursa sevinirim

bir program yazıyorum.
programda dersler var verilecek olan dersler için planlar oluşturuluyor.

bir planda bulunan bilgiler
1-hangi gün veya günler olduğu : PAZARTESİ,SALI VEYA PAZARTESİ,VEYA ÇARŞAMBA VEYA PAZARTESİ,SALI,ÇARŞAMBA,PERŞEMBE........
2-hangi sınıfta olduğu : A,B,C,D,E,F,
3-hangi öğretmenin vereceği : ali,veli vs
4-Başlama saati :09:00,10:00,15:00 vs
5-bitiş saati : 10:00,11:00 vs

YAPMAYI TAM OLARAK İSTEDİĞİM ŞEY. vereceğim gün/günler de vereceğim saat aralığında hangi öğretmen ve bu öğretmen için hangi sınıf müsaiitir yani tanımlama yapılabilir.
not: yukarıdaki tüm bilgiler tanımlanmaktadır. yani pazartesinin bir koduvar,salının bir kodu var (ve bu kodlamada Pa,sa,ca,pe,cu,ct,pz alanları var ve hangi gün tanımlanmışsa o alan e diğerleri h oluyo.) saatlerin de keza öyle öğretmenler vs standart seyler yani.

istediğim şey dediğim gibi bu. denediğim yollar oldu ama iştediğim gibi bir kod yazamadım.