Oracle'dan alınan dump'ı MSSQL'e import etme

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
cmhrcnr
Üye

Oracle'dan alınan dump'ı MSSQL'e import etme

Mesaj gönderen cmhrcnr »

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle emin olun internette çok araştırma yaptım ancak elle tutulur birşey bulamadım o yüzden konuyu açmaya karar verdim lütfen google'da ara, şurda ara, burda ara diye birşey yazmayın neyse konuya geçeyim.
Benim Oracle'da bir database var ve bunu dump olarak export ettim. Ancak bunu MsSql de kullanmak istiyorum bu dump dosyasını MSSql'e import edebilir miyim? Sadece dataları istemiyorum çünkü tablo yapıları,view,trigger vb. tüm database'i komple Oracle'dan MSSql'e taşıyabilir miyim? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Oracle'dan alınan dump'ı MSSQL'e import etme

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Böyle birşeyin mümkün olacağını sanmıyorum. SQL Server'ın kendi import aracı vardı ama bu o anda çalışan veritabanına bağlanıp bilgileri çekiyordu diye hatırlıyorum. O şekilde bir deneyebilirsiniz.

2. yolda mevcut DB'nin yapısını ve verileri SQL olarak export edip, MS SQL Server'da çalıştıracaksınız. Bu şekilde tablo yapılarını, indeksleri, verileri vs. taşıyabilirsiniz. Ancak SP ve trigger'lar direk taşınmaz diye düşünüyorum. Bunları düzenlemeniz lazım.

Kolay gelsin.
cmhrcnr
Üye

Mesaj gönderen cmhrcnr »

mussimsek yazdı:Merhaba,

Böyle birşeyin mümkün olacağını sanmıyorum. SQL Server'ın kendi import aracı vardı ama bu o anda çalışan veritabanına bağlanıp bilgileri çekiyordu diye hatırlıyorum. O şekilde bir deneyebilirsiniz.

2. yolda mevcut DB'nin yapısını ve verileri SQL olarak export edip, MS SQL Server'da çalıştıracaksınız. Bu şekilde tablo yapılarını, indeksleri, verileri vs. taşıyabilirsiniz. Ancak SP ve trigger'lar direk taşınmaz diye düşünüyorum. Bunları düzenlemeniz lazım.

Kolay gelsin.
Çok teşekkürler bunların işime yarayacağını düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler. İyi çalışmalar.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Bu işi ancak deneyerek yapabilirsiniz. Dump dosyasını Management Studio da çalıştırmalı ve her hatasında elle gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Ancak, işe başlamadan önce bir kod düzenleyicide
* Bul/Değiştir ile, Oracle-Mssql arasındaki varsa veri tipi değişikliklerini yapmalısınız
* Tablo ve indeks tanımlarındaki veritabanına özel anahtar kelimeleri çıkarmalısınız veya Oracle yaklaşıklarını bulmalısınız
* generator/sequence tanımlarını silmelisiniz

Tüm taşıma bittikten sonra, orjinal dump daki generator/sequence lere karşılık, MsSql üzerinde autoInc ler oluşturmalı ve bunları kullanan trigger leri iptal etmelisiniz
Ömür Ölmez
cmhrcnr
Üye

Mesaj gönderen cmhrcnr »

omurolmez yazdı:Bu işi ancak deneyerek yapabilirsiniz. Dump dosyasını Management Studio da çalıştırmalı ve her hatasında elle gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Ancak, işe başlamadan önce bir kod düzenleyicide
* Bul/Değiştir ile, Oracle-Mssql arasındaki varsa veri tipi değişikliklerini yapmalısınız
* Tablo ve indeks tanımlarındaki veritabanına özel anahtar kelimeleri çıkarmalısınız veya Oracle yaklaşıklarını bulmalısınız
* generator/sequence tanımlarını silmelisiniz

Tüm taşıma bittikten sonra, orjinal dump daki generator/sequence lere karşılık, MsSql üzerinde autoInc ler oluşturmalı ve bunları kullanan trigger leri iptal etmelisiniz
Oldukça meşakkatli bir iş diyorsunuz yani. Peki teşekkürler.
cmhrcnr
Üye

Mesaj gönderen cmhrcnr »

Ayrıca herkese teşekkür etmek istiyorum. Yaklaşık 10 adet forum sitesine konuyu açtım ancak en hızlı ve açıklayıcı cevaplar veren forum bu oldu hatta şu ana kadar tek cevap veren dersem yeridir yani. O yüzden çok teşekkür ederim.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Yok meşakkatlidir demiyorum, ama illa sözdizimi ve komut farkları hataları çıkacaktır. Bence en güzeli ederi kadar süre biçmek ve o süre dolduğunda olmuyor ise vazgeçmek.
Ömür Ölmez
cmhrcnr
Üye

Mesaj gönderen cmhrcnr »

omurolmez yazdı:Yok meşakkatlidir demiyorum, ama illa sözdizimi ve komut farkları hataları çıkacaktır. Bence en güzeli ederi kadar süre biçmek ve o süre dolduğunda olmuyor ise vazgeçmek.
Haklısın galiba en iyisi table scriptlerini tek tek alıp çalıştırmak.