sql server optimizasyon

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
selsoft
Üye

sql server optimizasyon

Mesaj gönderen selsoft »

server properties altında
advanced özelliğinin altındaki
cost threshold for parallelism özelliği hakkında bilgisi olan var mı yanında 5 yazıyor.
performans arttırdığı söylenir fikri olan var mı?

birde boost sqlserver priority var :)
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: sql server optimizasyon

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba.

- Ben bu sorunuzu hiç düşünmemiştim, araştırdım ve sorunuzun cevabı burada : Five SQL Server Settings to Change (by Jeremiah Peschka)
Jeremiah Peschka yazdı:Basically – on a SQL Server with two CPU sockets and a 4 core CPU that does hyperthreading, the maximum degree of parallelism option should be set to 4.
demiş. Yani Maksimum 4 yapmalısın diyor ve eklemiş, gerisi blogunda.
Resim
Resim ....Resim
unalaygun
Üye

Mesaj gönderen unalaygun »

Arkadaşlar paralelizm olayı aslında daha çok insert,update,delete olan yerlerde değilde select işleminin yoğun olduğu yani rapor serverlarda önerilmekte diye biliyorum. Paralelizm server'a çok yoran sql cümleciklerinin cpulara dağıtılması dersek sanırım yanlış olmaz. Maksimum değer 64 diye biliyorum eğer 0 bırakırsanız gerekli durumlarda zaten paralelizm çalışır fakat dediğim gibi konfigürasyon aslında sql serverın ne amaçla kullandığı ile ilgili olarak konfigüre edilmeli.
insert,update,delete işlemlerinin yoğun olduğu ortamlarda paralelizm çok tavsiye edilmiyor.

Sorunuza gelince ise max degree of parallelism adlı ayar eğer max degree of parallelism değeri 1 den büyü ise işleme alınan bir ayardır. Ve default değeri 5 sn dir. 5 snaiye sonucunda gelemeyen sorgular için paralelizmin çalışmasına izin ver manasına gelmektedir yani paralelizmin çalışması gereken eşik değer manasındadır dersek sanırım daha doğru olur.

Yukarıdaki açıklamalar eşliğinde ortamınızı da düşünüp konfig yapabilirsiniz. Ama tavsiyem cost threshold for parallelism için 5 saniye çok düşük bence 30 sn olarak verilebilir.
konfigürasyonu yaptıktan sonra sistemi takip etmekte fayda var. Eğer Cx paket türleri çoğalıyorsa sistemi izlerken görebilirsiniz bu ayarları değiştirmenizde fayda olacağını söyleyebilirim. iyi çalışmalar.
derviş
selsoft
Üye

Mesaj gönderen selsoft »

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.