Query Must Return exactly result set - use execute Hatası

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
ozerarinc
Üye

Query Must Return exactly result set - use execute Hatası

Mesaj gönderen ozerarinc »

Merhaba,

2 Adet tablom bulunmakta,
1.si GenelZimmet tablom, bu tabloya veriler aktarıyorum.
2.si ise kaldirilanzimmet tablom, bu tabloya genelzimmet tablomdan kayıt sil dediğim zaman, myquery1.delete yerine kaydı veritabanından tamamen silmek yerine, kaldırılan zimmet tablosuna aktarıyorum, böylece silinen kayıtları burada tutuyorum, fakat genelzimmet tablosundan kayıt sil dediğim zaman " Query Must Return exactly result set - use execute " hatasını alıyorum, bu kısımı ne yaparsam aşamadım, try finally olsun try except olsun hatayı her halukarda alıyor, ama veritabanına kayıt hata vermesine rağmen aktarılıyor. Hata verdiği zaman program kırıldığı için tekrar baştan programı açıp kapatmak gerekiyor. Bu hatayı araştırmama rağmen çözümünü bulamadım. Nerede yanlış yapıyorum bi bakabilirmisiniz rica etsem,

İki tablonun her alanı aynı birebir kopyasıdır.

Kayıt Sil Button Click Olayına,

Kod: Tümünü seç

DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Close;
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Clear;
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Add('Insert into kaldirilanzimmet select * from genelzimmet');
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Add('where StokAdi like"'+RzDBEdit1.Text+'"');
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Execute;
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Open;
Delphi Bambaşka....
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: Query Must Return exactly result set - use execute Hatas

Mesaj gönderen Battosai »

Bu satırı kaldır. Sadece execute çalıştır.
Kullanıcı avatarı
ozerarinc
Üye

Battosai yazdı:
İnanırmısınız iki gündür uğraşıyorum. Neyse hayırlısı olsun. Teşekkürler.
Delphi Bambaşka....
Kullanıcı avatarı
ozerarinc
Üye

Battosai yazdı:
Hocam,Kayıtlarla ile ilgili 2.tabloya aktarma yaptığımda butonun click olayında execute yazmasına rağmen veriler gözükmüyor, Önceden Myquery1.close; Myquery1.Open dediğim zaman verileri kapat aç yaparak yenilerdim, simdi execute istiyor ve close olan tabloyu açamıyorum, open dediğimde Query Must Return exactly result set - use execute Hatasını alıyorum.active:=true,false olayını dahi denedim.

procedure TMainform.RzBitBtn9Click(Sender: TObject);
var
snc:word;
yplnislem:String;
begin
snc := MessageDlg('Zimmet Arşive Kayıt Edilecek Eminmisiniz ?',mtConfirmation,[mbYes,mbNo], 0);
if snc=mrYes then
begin
DataModule1.Genelzimmetquery.edit;
yplnislem:=InputBox('Zimmet Notu Girin','Zimmetin Kaldırma Nedenini Girin!','');
DataModule1.Genelzimmetquery.FieldByName('Yapilanislem').AsString:=yplnislem;
DataModule1.Genelzimmetquery.Post;

DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Close;
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Clear;
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Add('Insert into kaldirilanzimmet select * from genelzimmet');
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.SQL.Add('where StokAdi like"'+RzDBEdit1.Text+'"');
DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Execute;

DataModule1.kaldirilanzimmetquery.Execute;  // buraya open yazsam buradada başlıktaki hata alınıyor execute desem yukarıdaki sql komutu ile işlem yaptığım zaman ekrana insert into ile eklenen veriler gelmiyor fakat mysql programında eklendiği gözüküyor..
KaldirilanZimmetForm.Show; // form açılıyor fakat yukarıdaki insert into komutu ile eklediğim veriler tablo execute demesine rağmen close olarak gözüküyor ama hiç veri kaydetmeyeyim programı açar açmaz aç kapa yaptığımda veriler gözüküyor sizce ne yapmalıyım
Delphi Bambaşka....
Kullanıcı avatarı
ozerarinc
Üye

Sorunu hallettim, zimmetclick butonuna select * from genelzimmet yazdım, çok ufak bir hata ama insanın aklına gelmeyince gelmiyor işte, Battosai ilgin için teşekkürler.
Delphi Bambaşka....