SQL Server da Trigger Kullanımı

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
mcetin_58
Üye

SQL Server da Trigger Kullanımı

Mesaj gönderen mcetin_58 »

Merhaba bu form u çok sevdim ben trigger lar hakkında bilgi vede sql server da kullanıımını bilenler yardımcı olursa sevinirim...teşekkürler.
aser
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Triggerlar tetikleyici niyeti ile kullanılırlar. Yani bir tabloda yapılan herhangi bir insert,update veya delete işlemi başka bir tabloda bir işlem yapmayı gerektirirse kullanılır. Mesela master detail bir tablon var. master tablonda yaptığın bir değişikliği veya silme işlemini detail tabloda da yapmak için trigger kullanabilirsin.

SQL Serverda trigger CREATE TRIGGER ile yapılıyor. Help'inde detaylı açıklama var sql serverın.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Aramıza hoşgeldin. :)

Yalnız bir uyarıda bulunmak istiyorum, Database ile ilgili soru ve sorunlarınızı Veritabanı ve SQL Başlıklı böüm altından sorunuz. Aksi takdirde konular dağılıyor :)

Eleştiriyi yapıcı olarak algılamanızı dilerim.

Kolay gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Evet aramiza hosgeldiniz.... :)

Triggerlar ile ilgili detayli bir makaleyi viewtopic.php?t=644 linkinde bulabilirsiniz...

Orada verilen ornekler Sybase ve Interbase icin calisan ornekler ama SQL Server icin de kodlar Sybase ile aynidir veya cok ufak farklıdır. Zaten belki biliyorsunuzdur SQL Server Sybase'den kod satınalınarak gelistirilen bir veritabanıdır.... Ayrica da genel olarak bu kodlar birbirine benzer.

Kolay gelsin.....