delphi de adostored proc hatası

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
coskun
Üye

delphi de adostored proc hatası

Mesaj gönderen coskun »

mssql de hazırladığım procedure şu şekilde

CREATE PROCEDURE [kaydet]
@tesisatno char(10),
@firmaad char(10),
@parselno char(10),
@parsalan int,
@sozguc int,
@talepguc int,
@aktsyno char(10),
@reaktsyno char(10),
@kpsyno char(10),
@rediktor int
AS
insert into firma([tesisatno], [firmaad], [parselno], [parsalan], [sozguc], [talepguc], [aktsyno],[reaktsyno], [kpsyno],[rediktor])
values(@tesisatno, @firmaad, @parselno, @parsalan, @sozguc,@talepguc, @aktsyno, @reaktsyno, @kpsyno, @rediktor)
GO

delphide gerekli ayarlamaları sağladım. adostoredproc bilşenini forma koydum. bağlandım procedure ismini de seçtim. ondan sonra ado stored proc bilşenine sağ tıklayıp fields editör dedikten sonra add fields yapınca karşıma su hata mesajı geliyor.

procedure 'kaydet' expects parameter '@tesisatno', which was not supplied

hatası veriyor. neden olabilir. yardımcı olursanız büyük bir sorunumu halletmiş olucam. teşekkür ederim.
Uğur1982
Üye

Mesaj gönderen Uğur1982 »

merhaba;

Mssql+Ado kullanmadım bilmiyorum ama mantık olarak farklı olacağını zannetmem..Aklıma gelen SP yi doğru bir biçimde oluşturmuşsan;

Delphi de yapman gereken Name 'ini seçiyorsun,Params 'ını kontrol ediyorsun.(SP deki parametrelerle aynı mı değil mi)

Kod: Tümünü seç

ondan sonra ado stored proc bilşenine sağ tıklayıp fields editör dedikten sonra add fields yapınca
Zaten bunu yapmana gerek yok bildiğim kadarıyla,daha doğrusu ben yapmıyorum..Yukarıdaki 2' sini yapsan yeterli..

***Bir de aklıma yeni geldi. :D

Sp deki kullandığın parametrelerle Alan isimlerin aynı olmasın belki

sorunun bundan kaynaklanabilir.

iyi günler..
terazi125
Üye

Re: delphi de adostored proc hatası

Mesaj gönderen terazi125 »

CREATE PROCEDURE [kaydet]
@tesisatno char(10)=null,
@firmaad char(10)=null,
@parselno char(10)=null,
@parsalan int=null,
@sozguc int=null,
@talepguc int=null,
@aktsyno char(10)=null,
@reaktsyno char(10)=null,
@kpsyno char(10)=null,
@rediktor int =null

seklınde kullan yada ado nesnesınde parametlerin ozellıgını attributes-->paNullable=true olarak ayarla