Ms-Sql server Database olup olmadigini kontrol etme

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Burhan_ast
Üye

Ms-Sql server Database olup olmadigini kontrol etme

Mesaj gönderen Burhan_ast »

Arkadaslar

Ms-Sql server'da Aqua isimli database olup olmadigini eger yok ise olusturmak istiyorum bu kontrolu nasil yapabilirim,

Ayrica yine bu database icinde ornegin Stok isimli tablonun olup olmadigini ve eger yok ise olusturmak, var ise programdaki versiyona gore veri dosyasi yapisi ile veri yapisini karsilastirmak eger veri tablosu eski versiyon ise bu tabloyu yeni versiyona gore degistirmek istiyorum bunu nasil kontrol edebilirim,

Burhan Cakmak
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

SQL Server'da system view'ları var. Bu view'lar veritabanları, tablolar, tablolardaki alanlar hakkında bilgiler tutarlar. Biraz inceleyerek her türlü bilgiyi burdan alabilirsiniz. Yardım kısmında da detaylı bilgiler var zaten.

Ayrıca SQL Server'da veritabanı ve table oluşturmakla ilgili Naile arkadaşımızın bir makalesi var, onunda yardımı olacaktır : viewtopic.php?t=877

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

en basitinden try except bloğu içinde connect olmaya çalışarak bağlantı kuramama durumunda dönen hata kodundan yakalayabilirsin.

Aynı şekilde

Kod: Tümünü seç

...
try
  Table1.Active := True;
except
  // burada da tablo açılamıyorsa (ki başka sebepleri de olabilir) yine dönen hata kodundan tablonun olup olmadığını yakalayabilirsin.
end;

Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

MS-SQL Server'da Master Database'İnde bir takım stored procedure'ler ve view'ler var. örneğin sp_who gibi sp_ ile başlayan bu stored procedureler istediğin bilgileri sana verecektir. Vermiyorsa bile, sen stored procedure'leri inceleyip nasıl yaptıklarını görebilirsin ve istediklerini buna göre kendi yazacağın SP'ler ile yapabilirsin.

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/