Sürekli büyüyen log dosyası

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
nodetail
Üye

Sürekli büyüyen log dosyası

Mesaj gönderen nodetail »

Merhabalar,

MsSql 2017 Express ile bir proje yaptım.
Henüz kullanılmaya başlanmadı vt boş ve 4.18MB
Programın hiç açılmadığı haftalar oluyor veri girişi sıfır, ancak log dosyası gün geçtikçe büyüyor.
Şuanki boyutu 2.30GB sorun ne olabilir, çalışmayan işlem görmeyen bir vt log dosyası neden bu kadar büyür, nasıl engelleyebilirim.
Daha program kullanılmaya başlanmadan log dosyası kontrolden çıkacak...

Shrink yaptığımda dahi herhangi bir düşüş olmuyor.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Sürekli büyüyen log dosyası

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Log dosyasına yazılan bilgilere göre boyutu çok hızlı şişebiliyor. Veritabanına sağ tıklayın, Properties diyerek Database Properties ekranını açın. Options kısmından Recovery Model'i "Simple" yaparsanız, log dosyasına yazılan veriler azalacağından boyutu çok şişmez.

Sağlam bir yedekleme yapısı kurduğunuzdan emin olun.

Kolay gelsin.
nodetail
Üye

Peki programa hiç bir kayıt yapmadan hatta program bile çalıştırılmadan log'u şişirecek ne tür bilgiler yazılıyor olabilir.

Sağlam yedekleme sistemi derken, program her kapanışta yedekleyecek, yeterli olabilir diye düşünmekteyim, öneriniz varsa paylaşabilir misiniz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Log dosyası veriler üzerinde işlem yaptığınız zaman şişer. Yani Delete, update,insert cümleleri log'u şişirir.

Neden o kadar büyük olur bir fikrim yok. Ben ilk oluşturduğum zaman genelde 8 MB oluyor boyutu.

Kolay gelsin.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Statistics, Full-text search gibi servisler açık olabilir. VT'yi kullanmasanızda bunlar kendiliğinden çalışır. Log dosyası olarak bahsettiğimiz dosya tam olarak log değildir, verilerdeki değişimleri takip eder. Full backup almadığınız sürece shrink yapsanız bile bu dosyayı silmez veritabanı. Full backup almadan da bunu silmenin bir yolu vardı ama hatırlayamadım, google'da bulabilirsiniz sanırım. eğer Recovery modu simple'a alırsanız veri tabanındaki büyük boyutlu alanlar (nvarchar(max), blob, vb) bu dosyaya yazılmaz. Asıl dataları tutan LDF dosyanız bozulursa bu verileri de kaybetmiş olursunuz.
nodetail
Üye

Auto Create Statistics ve Auto Update Statistics açık Full-text search'ü hizmetlerde bulamadım ve Full-Text Catalogs boş sanırım kapalı...
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Yakın zamanda Transaction Log üzerine bir makale yazmıştım. PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

SQL SERVER – Transaction Log (İşlem Günlüğü) Dosyasını Okuma (Giriş)
https://drive.google.com/file/d/1AqffYu ... sp=sharing
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)