oracle server open olmuyor

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
fazil14
Üye

oracle server open olmuyor

Mesaj gönderen fazil14 »

iyi günler problem şu
oracle server bilgisayar ilk açıldığında open olmuyor
nedeni ne olabilir acaba
windows ortamında (dos çalıştırılıp) net start oracleservices(xxdb) yazıldığı zamanda oracle open olmuyor illa elle open edilmesi lazım

kolay gelsin ...
Kendini bil.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

İşletim sistemi ne kullanıyorsunuz. Oracle servislerini Automatic yaparsanız, Windows açılır açılmaz çalışacaktır.

Biraz daha detay lütfen.

Kolay gelsin.
hicker
Üye

Mesaj gönderen hicker »

elle open etmekten neyi kastettigini tam olarak anlayamadim ama oracle otomatik calismasini saglayan bazi parametreleri kurulum esnasinda registiry icine kaydeder. bunlar hangi tns'in default olacagi, internal sifrenin ne oldugu gibi bilgilerdir. bazi kurulumlarda bu bilgiler registiry'ye yazilamadigi icin otomatik baslama yapilamaz. bu konu hakkinda tam ayrintilari hatirlayamiyorum ama ORADIM uzerine biraz arastirma yaparsan otomatik baslama parametrelerinin nasil duzenlenecegini bulabilirsin.
komut satirindan veritabanini baslatmak icin sunu yazarsan bi sorun olmadan calisacaktir.

sqlplus /nolog
connect sys /as sysdba
[sys sifresini gir]
startup
Kullanıcı avatarı
fazil14
Üye

Mesaj gönderen fazil14 »

iyi günler
işletim sistemi win xp
sorun zannediyorum ağdaki etki alanı workgroup tan domain.xx.com
diye bir şeye geçildi ondan kaynaklanabileceğini düşünüyorum tns ler
doğru ayrıca oracle 8i var ayrıca elle açılması ile kastettiğin DBA studio ile oracle ın open edilmesi.
kolay gelsin.
Kendini bil.