Oracle

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
csyasar
Üye

Oracle

Mesaj gönderen csyasar »

oracle 8 ve yukarı sürümlerinde veritabanına bağlanabilmek için illa:

tns name tanımlaması, tcp-ip portunu 1610 yapma ve komut satırında:

C:\<oracle_home_dizini>\bin\lsnrctl80 dosyasını açıp start komutunu verip listener başlatmanız gerekiyor!

bunlar olmadan veritabanı başlatılamıyor. wallet nedir?

bunların kısa yolu yok mudur?

bir de admin siteye interbase bölümündeki gibi oracle için de temel bilgileri yazamaz mı? veya bilen biri makale şeklinde yazıp admine gönderemez mi?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Oracle!!!!

Mesaj gönderen mussimsek »

csyasar yazdı:bir de admin siteye interbase bölümündeki gibi oracle için de temel bilgileri yazamaz mı? veya bilen biri makale şeklinde yazıp admine gönderemez mi?
Hocam, ben yazmaya fırsat bulamıyorum ancak makale gönderen olursa neden koymayalım. Başka konularda elimde bekleyen birkaç makale var onları değerlendirip bu hafta içinde koyacağım inşallah.

Eğer Win9x serisi kullanıyorsan listener'ı mutlaka çalıştırmak zorundasın. NT/2000/XP gibi bir işletim sistemi varsa, bunu servis olarak kuruyor. Bu serviste otomatik olarak başladığı için ayrıca senin yapman gereken birşey kalmıyor.

Kolay gelsin.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

win xp kullanıyorum. hocam oracle 8 personel'da kurulmuyo. hata veriyo. 10g ise kuruluyo ama bağlantı kuramıyorum. database'e ulaşamıyorum
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

XP kullanıyorsan servis şeklinde kurması lazım.

10g'de bir bug var. Regional Settings'i English yapmadan işlem yapamıyorsun.

Kolay gelsin.