Delphi ve Oracle bağlantısı

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Cevapla
essr42
Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 10 Ara 2015 11:27

Delphi ve Oracle bağlantısı

Mesaj gönderen essr42 »

İyi günler. Ben bir program yazmak istiyorum. Ama bu programı iki üç bilgisayar aynı anda kullanabilmemiz lazım.

Bunun için veri tabanını oracle ile mi oluşturmam lazım?

Diyelim ki oracle ile oluşturmam lazım sunucu olarak oluşturduğum bilgisayar sürekli açık mı olması lazım? Tam olarak oracle nasıl çalışıyor diyelim ki sunucu olarak oluşturduğum bilgisayarla aynı ağda değilim nasıl çalışacak?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
Mesajlar: 4733
Kayıt: 09 Ara 2003 08:13
Konum: Ankara
İletişim:

Re: Delphi ve Oracle bağlantısı

Mesaj gönderen mrmarman »

Veritabanı seçimi özellikle çok kullanıcılı sistemlerde önemli.

Sunucu bilgisayar sürekli açık mı kalacak. Bunu siz organize edeceksiniz. İstemciler sadece veri girişi yapıyor ve de eski bilgilerden bağımsız çalışıyorsa (haritalama, bina statiği vb. sadece bilgi girişi lazımsa) o zama yerel bir veritabanında (MSAccrss, SQLite bile olur) biriktirip, dönem dönem sunucuya toplu post edebilirsin.

Ana herhangi bir istemci geriye dönük bilgşye ihtiyaç duyacaksa o zaman cevabı kendin ver. Uyurken kimseye soru soramazsın çünkü cevap veremez. :)

Oracle bunun top noktası. Ancak bir de Oracle veritabanını dizginleyecek DBAdmin personel bulmak lazım.

Farklı ağda olsan da ağ yöneticisi kimse onun sorunu. Sana bağlantı noktalarını açar, sen de bağlanırsın. İster evden ister şirketten ister okuldan.

Alternatifleri mutlaka inceleyin. Firebird, SQLServer, MySQL (hani dediniz ya makine sürekli açık kalacak mı diye, özellikle MySQL düşünün web üzerinde bulunsun ana internetiniz sağlıklıysa) internet sağlıklı değilse yerel db + web mysql ortaya karışık da düşübebilirsiniz.

Özetle tümüyle organizasyon şemanıza bağlı. Eğer hepsini kendim yapıcam diyofrsab ve daha önce veritabanı projesi geliştirmemişsen forumu çok çok çok çok çok sık ziyaret edeceğini söyleyebilirim.

Bu arada bu sorduğun soru(lar) forumda defalarca cevaplandı. Arama motorunu iyi kullan. Çünkü bundan sonra soracağın sorular arama yapmadığın şeklinde eleştri yağmuru ile dönüp eğer cevap yazanın iyi tarafına rast gelirsen ilgili linke de senin için arama yapıp bağlanacaktır.
Resim Resim
Cevapla