Zahmetsiz Backup ve Restore yöntemi nasıldır?

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
baypipox
Üye
İletişim:

Zahmetsiz Backup ve Restore yöntemi nasıldır?

Mesaj gönderen baypipox »

Merhaba arkadaşlar eski Firebird, yeni Oracle kullanıcısıyım.
Firebird'de hem bileşen yardımıyla olsun, hem ibexpert hemde gbak kullanarak çok basit şekilde veritabanını yedekleyip istediğimiz gibi açıyoduk..
Fakat ben bu iş TOAD ve SQL Plus ile bir türlü beceremedim... Ya yedekleyemiyorum, yada yedeklediğimi başka database çakamıyorum gibi.. türlü türlü sorunlar..

Oracle zor bir veritabanı, fakat bu işin yokmudur zahmetsiz kolay bir yolu?
GURGAH
Üye

Re: Zahmetsiz Backup ve Restore yöntemi nasıldır?

Mesaj gönderen GURGAH »

oracle da iki farklı yolla bacup alabilirsiniz.
1.)
dos moduna geçin.
exp yazın
kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra dizin aktarma dosyası gelinceye kadar entere basın
örnek bi dmp dosyası ismi verin. Mesela C:\deneme.dmp yazın. entere bastıktan sonra hangi kullanıcıların atılacağını sorar.
tüm yedeği almak için 1 e basıp enter ile geçin. Detay için 2 yazıp kullanıcı bazlıda seçebilirsiniz. Gelen sorulara enter ile geçin ve aktarım başlayacaktır.
2.)
not: Oracle Client ınızı Administrator Olarak kurmuş olmanız gerekir. Runtime yada Client kurulu ise bu yöntemi kullanamazsınız.
Toad da Database Menüsü Altında Export / Export Utility Wizard Seçeneği ni tıklayınız. gelen ekran görsel ve oldukça basit bi ekran odluğu için geri kalan kısmını çözebileceğinize inanıyorum.

Sorun yaşarsanız yeniden yazın detaylı anlatabilrim.
Kolay Gelsin
Kullanıcı avatarı
baypipox
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen baypipox »

Gurgah hocam öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Ben aşağıdaki yöntemi kullanmaya başladım, ve bunda dahi sorun yaşıyor ve fakat ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
İlk olarak database deki sadece tabloların scriptini alıyorum.
Daha sonra tablolar hariç diğer seçeneklerin scriptini çıkarıyorum(indexler, sequensler vs.) gbi.
En son olarak export'a geliyorum, sadece user'a göre verileri dmp dosyasını export ediyorum.
Bu backup içindi;
İmport içinde şunu yapıyorum.
İlk olarak, kulanıcımı oluşturup daha sonra kulanıcıda database açıp, tablo scriptimi çalıştırıyorum.
Daha sonra export ettiğim dmp dosyasını import ediyorum.
Son olarakda tablolar haricinde çıkartığım scriptimi çalıştırıyorum.

Bu yöntemi bazn başarıyor bazen de başaramıyorum olmuyo. Misal dmp dosyası import olmuyo takılıp kalıyo vs. sorunlar.
İndexlerde uniq alanlarda sıkıntı çıkıyo.

Bu yöntemi kullanarak toaddan nasıl bir seçim yapıp, scripti çıkarıp sonra datalarımı import edebilirim..

Bakcup almayı daha sonrada bu backup'ı nasıl geri açacağıma dair detay verirseniz çok sevinirim.

Ayrıca ilk mesajınızdaki, bakcup yöntemini daha sonra başka bir veritabanına nasıl çakabilirim, onuda anlatırsanız yani restore kısmını çok makbule geçer.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
ugurinal
Üye

Mesaj gönderen ugurinal »

Merhaba,

Oracle'da backup işlemlerinde en profesyonel çözüm RMAN kullanmak olacaktır. RMAN kullanımının örneklerle anlatımı alttaki blogta yer almaktadır.

http://uguroracle.blogspot.com/2010/12/ ... -rman.html

Bunun yanında klonlama tekniği ile ilgili detaylı anlatımda altta yer almaktadır. Sadece 9 adımdan oluşan basit bir yöntem.

http://uguroracle.blogspot.com/2010/12/ ... -same.html

OCP