Oracle 10g

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Oracle 10g

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

dün Oracle 10g seminerine gittim, işte izlenimlerim.

1. 10g'deki g, Grid manasına geliyor ve Grid Computing denen bir yapıyı Oracle hedef seçmiş.

2. Java ile yazılan enterprise Manager web tabanlı olmuş, arayüzü de güzeldi. (nihayet :) )

3. Arka planda veritabanı sürekli kendini gözlüyor ve fazla veritabanı kaynağı yiyen sql cümleleri için size öneri getiriyor. Mesela şu sql cümlesi şu kadar kaynak yedi, şöyle yaparsan %34 hızlanacak gibi öneriyor, kaydet dediğin anda SQL cümlesi o şekilde çalışmaya başlıyor. Bunun için program tarafında bir değişiklik yapmaya da gerek yok.

4. Kurulum sadece 1 CD ve 1 GB yer kaplıyor. Kurulum süresini 20 dk.'ya indirmişler. Daha önce 3 CD idi ve yaklaşık 40 dakikada kuruluyordu.

5. Flashback diye bir teknoloji ile geri sarma özelliği eklemişler. Kullanılan diskin boyutuna bağlı olarak istediğiniz kadar gerideki verileri kontrol edebiliyorsunuz. Mesela filanca tablonun 1 ay önceki halini göster diyebiliyorsunuz.

6. Gelen yeniliklerin tamamı kalın bir kitap yapıyor ama aklımda kalan PL/SQL cümlelerinin %30 civarında hızlı çalışması.

7. Grid computing'te mantıkta şu. Verileri ortak bir yerde tutup, database server'larınızı konfigüre ediyorsunuz. Server'lardan birisi devre dışı kaldığında diğeri hizmet vermeye devam ediyor. Hem de biri yatarken, birinin full çalışması gibi bir durum olmuyor.

Yani aralıkta çok yoğun çalışna muhasebe server'ı, diğer aylarda çok az kaynakla çalışabilir. Siz şimdi server alırken aralığı göz önüne alıp, öyle bir server alıyorsunuz. Ama diğer zamanlarda o server kapasitesinin %20-%30'unu kullanıyor. Bu yapıda yükler eşit dağılıyor.

Daha detaylı bilgi ve download için : http://otn.oracle.com/

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Heheheh 10g seminerinde Mustafa ile beraberdik :) Grid Computing denen naneden bahsediliyordu.

Bu tür uygulamalar, networklerde uygulanıyordu, iş yükünün dağıtılması (load balancing) şeklinde, Metaframe'de benzeri mantıklarla (onlarda MetaFrame FARM) diyorlar :) 8-10 tane server'ı bağlayıp gelen yüke göre paylaşıyorlar filan. Oracle'da aynısını yapmış :)

Eskiden Main Frame'ler vardı, sonra Kişisel bilgisayarlar, küçük server'lar filan derken Grid sistemine çevriliyor olaylar. Heheheheh herkes başladığı noktaya geri dönecek :) Daha da ilerledikçe, Diski ve Memory'si olmayan terminallere doğru geriye dönüş yapılacak :) Dummy Terminaller her şey network (internet) ile ana serverlarda tutulacak :)

Ben de gidip C64'ümün tozunu alayım bari ehi ehi ehiii... Yakında ona iş düşebilir :lol: ...

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

Kuri_TLJ yazdı:Daha da ilerledikçe, Diski ve Memory'si olmayan terminallere doğru geriye dönüş yapılacak :) Dummy Terminaller her şey network (internet) ile ana serverlarda tutulacak :)
hocam fazla ilerlemeye gerek yok, yakın dediğiniz bir yıl sonrası :))
şu an ben halihazırda benzer bir işi düşünüyorum.
embedded pc'ler gün geçtikçe ucuzluyor ve güçleniyor. böyle bir imkan varken, sadece birkaç kayıt girecek(onuda serverda tutucaksan eğer) diye adamın(operatörün) önüne 500$lık pc dikemezsinki dimi :lol:
işte bu tarafta işi ucuzlatmak için işe emb.Linux sistemler ve tabii Kylix giriyor.
'yaw bunu niye yapmışlarkii' diyenlere duyrulur 8)
ben burada muhabbeti fazla uzatmadan kesiyim.. sonra admin kızar :oops:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

yo niye kızayım.

seminerde Koç sistem'de reklam pardon tanıtım yaptı :) 3.300'ün üzerinde pod'ları varmış. Aletlerde 128 MB rom var. Onun için hepsinde Linux kullanmışlar. Hem az yer kaplıyor, kalan hafıza ses ve görüntüler için onlara kalıyor, hem de lisans ödemiyorlarmış.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

3. Arka planda veritabanı sürekli kendini gözlüyor ve fazla veritabanı kaynağı yiyen sql cümleleri için size öneri getiriyor. Mesela şu sql cümlesi şu kadar kaynak yedi, şöyle yaparsan %34 hızlanacak gibi öneriyor, kaydet dediğin anda SQL cümlesi o şekilde çalışmaya başlıyor. Bunun için program tarafında bir değişiklik yapmaya da gerek yok.

5. Flashback diye bir teknoloji ile geri sarma özelliği eklemişler. Kullanılan diskin boyutuna bağlı olarak istediğiniz kadar gerideki verileri kontrol edebiliyorsunuz. Mesela filanca tablonun 1 ay önceki halini göster diyebiliyorsunuz.
Bu oracle harika bişey ya..
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

mustafa abi;
bu oracle 10'un deneme versiyonu filan var mı? bunu oracle firması isteyene ücretsiz gönderiyor mu? :?: :?: :?:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

yukarda linkini verdim, ordan indirebilirsin.

Kolay gelsin.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

adresimize göndermiyorlar mı? boyutu 900mb. onu indiremeyiz. dün 0800 211 0 444 nolu numarasını aradım kimse cevap vermiyordu.

ne yapmamız gerekiyor bu durumla ilgili?

bir de o dosyayı bi şekilde indirsek ne gibi kısıtlamaları var:?: