Oracle da database oluşturmak

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
ssteeltr
Üye

Oracle da database oluşturmak

Mesaj gönderen ssteeltr »

arkadaşlar oracle ile ugraşmaya başladım daha önce firebird kullanıyordum.
bu değişimin sebebi firmamızda daha önce yazılan programın oracle da yapılmış olması.

ben oracle sitesinden 10 g yi indirip kurdum.
daha sonra SQL MANAGER 2007 FOR ORACLE programını kurdum bunun bende firebird için olanı vardı zaten orada create database menüsünden database oluşturuyordum.
ama oracle olanında böyle bir secenek yok sadece Register Database seçeneği var.

bana oracle da database nasıl oluşturacağımı söylerseniz table ları burda new table dan hallederim.

bu sorular bilenlere çok aptalca gelebilir ama ben bilmiyom :)

saygılarımla.
Süleyman Çelik
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

Hocam bende oracle'de acemiyim. Dün yeni kurdum. Daha önce bi kaç deneme yapmıştım ama hazır database ve tablolarla.
Dün gördüğüm kadarını anlatayım:
configtration and migration tools/Database Configuration Assistant buraya gel. next dedikten sonra creat database ile database oluşturuyorsun. bi kaç adım var ama onları herhalde halledersin.
new table vs için ise : Programlar -> Oracle - OraHome90 -> Enterprise Manager Console çalıştır. connect olduktan sonra sol tarafta yeşil bir kutu şekli var üzerine geldinizide creat yazıyor. ona tıklayın ve nesenelerinizide buradan halledebilirisniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Mennan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Mennan »

Database oluşturma işlemini iki yol ile yapabilirsiniz. Birincisi CREATE DATABASE ... komutunu kullanarak, ikincisi ise oracle nin hazır sunmuş olduğu dbca(db confg ass) adlı arayüzden. Bu arayüz, oracle in bulunduğu dizin içinden($ORACLE_HOME, örneğin \app\oracle\product\10.2\) bin klasörü içindedir. Bu arayüz de arka planda sizin seçtiğiniz değerlere göre otomatik olarak CREATE DATABASE komutlarını oluşturup bunu SQL*Plus ile bunları çalıştırır.
Mennan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Mennan »

Sorgular ve çalışma için, Oracle SQL*Developer adlı ucretsiz programı Oracle sitesinden indirip kurabilirsiniz.
ssteeltr
Üye

Mesaj gönderen ssteeltr »

arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınızla hallettim.

Saygılarımla.
Süleyman Çelik