access den oracle a geçiş!

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Cevapla
turan
Üye
Mesajlar: 5
Kayıt: 30 Haz 2003 10:06

access den oracle a geçiş!

Mesaj gönderen turan » 30 Haz 2003 10:34

Arkadaşlar merhaba,

CBuilder da yazılmış bir programım var ve bir mdb uzantılı access dosyasını veritabanı olarak kullanıyor. Ben bu veritabanı dosyasının oracle olmasını istiyorum. Neler yapmalıyım?

Oracle ilgili bilgimin olmadığını düşünerek cevap yazarsanız sevinirim.
Oracle lisansı alıp programda bir iki değişiklik yeterli olacak mı, yoksa programda da kapsam lı değişiklikler yapmam gerekecek mi?

Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin
Mesajlar: 4481
Kayıt: 10 Haz 2003 12:48
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen rsimsek » 30 Haz 2003 10:57

muhtemelen oracle i bir server bilgisayara kurmalısın. (yada küçük uygulamalar için kendi pc in üzerine de kurabilirsin.) server üzerine kurduysan oracle a ulaşmak için oracle-client cd sini de kendi bilgisayarına kurup gerekli alias ayarlarını yapmalısın. daha sonra oracle tarafta oluşturacağın veritabanına kendi access taki tablolarını aktarmalısın. bu işi delphinin datapump u ile kolayca yapabilirsin. önce access için bir odbc bağlantılı alias oluştur daha sonra oracle daki oluşturduğun yeni database için başka bir alias oluştur ve datapump ile access dan oracle a aktar.
eğer delphi olsaydı sadece database bileşeni için access alias ı yerine oracle alias ini seçmek yeterli olacaktı. cbuilder için başka birşeye gerek var mı bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
Mesajlar: 7481
Kayıt: 09 Haz 2003 11:26
Konum: İstanbul
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek » 30 Haz 2003 04:53

Merhaba,

Access ile Oracle tamamen farklı 2 veritabanı. Ben olsam vaktim varsa yapıyı yeniden tasarlardım. Hem bu arada bazı olayları gözden geçirip, yeniden tasarlama imkanınız da olur. Mutlaka düzeltecek birşeyler vardır :)

Eğer imkanınız varsa bir direk erişim bileşeni alın. Delphi VCL grubunda listesi var. Ben Oracle Data Access veya Direct Oracle Access'i tavsiye ederim. Yoksa dbExpress'i kullanabilirsiniz.

Merak ettiğiniz başka şeyler varsa yardımcı olmaya çalışırız.

Kolay gelsin.

Cevapla