MySQL, WEB, Harita Grafik.

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Mazinho
Üye

MySQL, WEB, Harita Grafik.

Mesaj gönderen Mazinho »

Merhaba Arkadaslar.

Delphiyle bir proje yaptim sistemi yoklayip hatali olanlari mysqle yaziyo simdi ise bu bilgileri web de harita uzerinde gostermek istiyorum. harita uzerinde kontrol edilen noktalari database deki koordinatlarina gore yerlestirecek ve belli periyotlarla database i yoklayip hatali olanlarin rengini degistierecek veya orda iste simsek cakicak falan filan.

bunu hangi web programla diliyle daha efektif ve network kaynaklarini az kullanarak yapabilirim. fikirlerinizi bekliyorum. cevaplarınız icin simdiden cok tesekkur ederim.

herkese iyi calışmalar.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

eger anlık bilgiler (yani online bir akıs) olacaksa java ile sanırım yapılabiliyor.
yoksa sayfa tazeleyerek anlık bilgiler isime yarar diyorsan php de rahatlıkla yapabilirsin.
harita yada grafik uzerine php nini genis bir kutuphanesi oldugunu biliyorum sadece.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Mazinho
Üye

Mesaj gönderen Mazinho »

peki bunu delphi de yapsak olabilirmi acaba?
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

delphide olay webden bagımsız ise olur tabiki niye olmasın.
dusundugunuz sey client/server vt uygulaması.
belli aralıklarla vt de datalar sorgulanıp ekrana yansıtılacak
ama bunu bir web browserda yapayım diyorsanız java yada php derim
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

evet bende birkaç uygulama görmüştüm java ile. örneğin turkcell in ve bir arkadaşımın eski çalıştığı şirkette vardı böyle bir uygulama.

ama onlarda bunun flashda yapmak istiyorlardı. bence flashda, action script ile üçüncü bir seçenek olarak göz önüne alınabilir. çok daha küçük boyutta daha güzel görünen uygulamalar yapılabilir.

delphi ile veriler vt'ye atılır, daha sonra flash ile bunlar çekilip bir resim üzerinde koordine edilebilir (ki işin bu tarafı en kolay bence)
.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
Mazinho
Üye

Mesaj gönderen Mazinho »

tum verileri delphi ile mysql e atabilirim. koordinatlar. hatalı olanlar veya istenilen ek tum verileri.. zaten su anda bunu yaptım. tum datalar mysql duruyor. tek kafamda kuramadığım bunu web ortamında resim üzerinde göstermek. su anda acaba delphide form uzerinde bitmap olarak isleyip onu bitmap oalarak bilgisayara kaydedip web dede sadece gerekli linkleri vererek kontrol etmek için calışıyorum. bitmap olarak dosyaları oluşturdum sımdı acaba dosyaları animasyonlu olarak kaydedebilirmiyim diye ugrasıyorum. fakat onemli olan bunu en efektif ve gorsel olanını yapmak bide biraz web uygulamalarını ogrenmem. Flash ve PHP ogrenmeyi cok isterim.

acemiliyim icin kusura bakmayın fakat "vt" den tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım.

iyi çalışmalar