Php de Tablo

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
aveysel
Üye
İletişim:

Php de Tablo

Mesaj gönderen aveysel »

Arkadaşlar bir seri ilan scripti yaptım yanlız ilanlar bir tabloda alt alta gelecek şekilde ekranda listeleniyor ben ise yan yana 2 ilan olmasını istiyorum (tek satırda iki sütun) bunu nasıl bir döngü mantığı ile yapabilirim?

ilginize şimdiden teşekkür ederim..
Select * From LiFe Where Your EYES
http://Www.Gebze.Org
Kullanıcı avatarı
sychorax
Üye

Mesaj gönderen sychorax »

iki tane sql kullanarak yapabilirsin.
ilk önce "select count(id) from tablo" ile veritabanında ne kadar kayıt var çıkartırsın sayıyı ikiye bölersin.mesela 10 tane kayıt varsa
"select * from tablo where limit 0,5" bu birinci sql'in olur sağ taraftaki ilanlar için sol taraf için ise "select * from tablo where limit 6,10" yaparsın iki tane ayrı kaydı yan yana koyarsın.(Uykusuzluktan saçmaladım mı?)(eve gidince evde bi deneyim)
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,

Query niz aynı kalmak kaydıyla while ile fetch ederken aşağıdaki gibi bir algoritma işinize yarar;

Kod: Tümünü seç

<?
.......

$endOfLine=0;
echo "<table><tr>" ;

while ($rc=..........) { // buraya hangi db yi kullanıyorsanız ona ait fetch gelecek
    echo "<td>" . $rc['ilan'] . "</td>"
    $endOfLine!=$endOfLine;
    if ($endOfLine) echo "</tr><tr>" ;
}

echo "</tr></table>" ;
Kodu çalıştırmadım fakat işinize yarayacağını düşünüyorum..

Kolay gelsin,
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
onaydin

Mesaj gönderen onaydin »

veya

Kod: Tümünü seç

$i = 1;
echo "<table><tr>";
while(...)
 {
  echo "<td>$key</td>\n";
  if($i % 2 == 0)echo "</tr>\n<tr>\n";
  $i = $i +1 ;
 }