jquery linkine tıkladığım sayfaya veri gönderme

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
demirkol
Üye

jquery linkine tıkladığım sayfaya veri gönderme

Mesaj gönderen demirkol »

iyi günler

jquery de $.post işlemi yaparken hep başka bir sayfaya veri gönderilmiş, orada gerekli işlemler yapılmış ve gönderildiği sayfaya veriler geri yollanmış. fakat ben bir linke tıkladığımda gittiğim sayfaya tıkladığım sayfadaki linkle alakalı bir değer götürmek istiyorum. geriye de bir değer dönmesin çünkü ben artık aynı sayfada değilim. mesela linke tıkladım tıkladığım linkin metni yeni açılan sayfaya gelsin.bu nasıl yapılır??

bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Re: jquery linkine tıkladığım sayfaya veri gönderme

Mesaj gönderen SimaWB »

Kod: Tümünü seç

$.post( "deneme.php", { ad: "demir", soyad: "kol" } );
Şeklinde deneme sayfasına bilgi gönderebiliyorsunuz. Ve gelen veri ile hiçbir işimiz olmuyor.
deneme.php sayfası bizi başka bir sayfaya yönlendirebilir. Bu durumda $.post kısmında birşey yapmaya gerek yok.
There's no place like 127.0.0.1
demirkol
Üye

teşekkürler SimaWB yalnız linke tıkladığımda bende o sayfaya gidicem ve o sayfada gönderdiğim değişkeni kullanıcam. aşağıdaki gibi ekledim verdiğin kodu ama olmadı. ben body tagında linki a href ile post_al.php ye yönlendiriyorum acaba o şekilde mi olmayacak?
kodlarım:

<script type="text/javascript">
$(function(){
$(".gonder ul li a").click(function(){
$.post( "post_al.php", { ad: "demir", soyad: "kol" } );
});
});
</script>
</head>

<body>
<div class="gonder">
<ul>
<li><a href="post_al.php">anasayfa</a></li>
<li><a href="post_al.php">hakkımızda</a></li>
</ul>
</div>
</body>
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Birincisi; linklerde post_al.php'yi kullanmanıza gerek yok. Hatta kullanmamalısınız. Zaten yönlendirmeyi onClick olayında siz yapmış oluyorsunuz.
Linklerin

<li><a href="#">anasayfa</a></li>
<li><a href="#">hakkımızda</a></li>
şeklinde olması yeterli.
İkincisi, gönderdiğiniz verileri post_al.php'de kullanmak için o sayfada global $_POST değişkenini kullanmalısınız. Yani post_al.php içinde

$ad = $_POST['ad'];
şeklinde bir ifadeyle "ad" parametresi ile post ettiğiniz veriyi kullanmış olursunuz.
demirkol
Üye

SimaWB bey $.post( "post_al.php", { ad: "demir", soyad: "kol" } ); deyince anasayfa linkine tıkladığımda anasayfaya gidemiyorum. yani verileri gönderiyor muhtemelen fakat ben o sayfaya gidemiyorum. onun için a herf lere # yerine post_al.php yapmıştım. kısacası bir internet sayfasında bir linke tıklayınca başka bir sayfaya gidiyorsunuz ya işte ben diğer sayfaya giderken yanımda bir değişken götürmek ve onu yine gittiğim sayfada jquery kısmında kullanmak istiyorum.

ilginize teşekkür ediyorum. belki ben dediğinizi tam anlayamadım yada birşeyleri eksik yapıyorumdur. inşallah isteğimi anlatabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Şöyle bir alternatifiniz var:

<li><a href="anasayfa.html?ad=demir&soyad=kol">anasayfa</a></li>
Jquery ile bu linkin onClick olayına hiçbir şey yazmayın.

anasayfa.html içerisinde Javascript kodları kullanarak ad ve soyad bilgilerine ulaşmak için:

function getUrlVars() {
    var vars = {};
    var parts = window.location.href.replace(/[?&]+([^=&]+)=([^&]*)/gi, function(m,key,value) {
        vars[key] = value;
    });
    return vars;
}
var ad = getUrlVars()["ad"];
var soyad = getUrlVars()["soyad"];
demirkol
Üye

Simawb bey teşekkür ediyorum ben bunu eve gidince bir deneyeyim inşallah çalışır. iyi günler
demirkol
Üye

simawb bey biraz değiştirerek uyguladım oldu. şuan jquery den diğer sayfanın jquery sine veri gönderebiliyorum. yardımınız için teşekkürler