Web Görsel Geliştirme Aracı

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
omurolmez
Üye

Web Görsel Geliştirme Aracı

Mesaj gönderen omurolmez »

Arkadaşlar merhaba,

Web üzerinde çalışacak yazılım geliştirmek için araç / framework / platform önerilerinizi bekliyorum. Bu soruyu sorarken, hem asp hem de belli düzeye kadar php geliştiricisi (ayrıca delphi ve c++ geliştiricisi) olduğumu göz önünde bulundurmanızı isterim.

Beklentilerim:
+ Görsel geliştirme desteği. Örneğin bir edit veya button nesnesini el ile kodlamak istemiyorum. Bir şekilde paletten çalışma alanına (form, sayfa, vb) sürükleyebilmek ve sağ tıklayarak veya çekiştirerek özelliklerini değiştirebilmek istiyorum.

+ Mümkün olduğu kadar gelişmiş bir katman ile üst seviyede (izole) çalışmak istiyorum. Yine aynı örneğe dönersek, kullanıcının istemci (client) tarafında post ettiği sayfaya yine sunucu kodunda POST['edit1] vb gibi bir mantıkla erişmek istemiyorum. Doğrudan doğruya, biraz önce sürükleyerek yerleştirdiğim nesne için Edit1.Value vb kodlar yazabilmek istiyorum. Yani, bir şekilde istemci ie sunucu arasındaki get post refresh ajax vb tüm trafiği kendi içinde halledebilecek bir katman üzerinden üst seviyeden çalışmak istiyorum. Örneğin şu tür bir kodlamaya yapabilsem ne kadar güzel olurdu :

Kod: Tümünü seç

OnPagePost(); veya OnEdit1Change();
begin
  if Edit1.Value='Ömür' then begin
     //
  end;
end;
İşte ben bu arzu ettiğim şekilde kod yazdığımda, gereken javascript html form vb ne varsa, kullandığım katman bunları üretsin.

+ Bu katman kütüphanenin mutlaka (kendi içinde gelsin veya sonradan satın alınsın yüklensin) otomatik tamamlama desteği olmalı. Yani Edit1. yazdığım zaman, devamında neler gelebileceğini görmem ve online help inden bilgi alabilmem benim için çok önemli.

Umarım anlatabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Ömür Ölmez
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Re: Web Görsel Geliştirme Aracı

Mesaj gönderen esistem »

Okudum ve ben yazmışım gibi hissettim :) yıllardır Php için böyle bişi arıyorum ama nafile, ücretli yada ücretsiz bulamadım. Buraya yazmak hiç aklıma gelmemişti, umarım bir bilene, duyana denk geliriz.
Bu arada RAUDUS ile bir proje geliştiriyorum, biraz gecikti ama sanırım 1 aya kadar kullanılmaya başlanacak.
Bilginiz vardır yada yoktur bilemiyorum ama, delphi de (D7 kullanıyorum) normal program yazar gibi yazıyorsunuz. Size bir exe üretiyor ve belirlediğiniz bir porttan web yayını yapmaya başlıyor. Ip:Port yazarak herhangi bir tarayıcıdan erişebiliryorsunuz. Benim gördüğüm, güvenlik sağlam, hızı da (5-6 kullanıcı denedim) gayet iyi. Aktif olarak kullanılmaya başladığında daha da kapsamlı test sonuçları verebilicem inşallah.
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Merhaba ,
IntraWeb ve UniGUI yi incelediniz mi?
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Web yazılım geliştiricisi wysiwyg tipi editörlere ihtiyaç duymaz. İstediğiniz işi yapan programlar var. En bilineni Dreamweaver programı. Ama bir web yazılım geliştirme uzmanı text editor ile daha hızlı geliştirme yaptığı için bunlara ihtiyaç duymaz. En çok kullanılan editörlerin başında sublime text ve notepad++ vardır. Bu hususta tercih sizin hangisi kolayınıza geliyorsa onu kullanın.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Battosai yazdı:Web yazılım geliştiricisi wysiwyg tipi editörlere ihtiyaç duymaz. İstediğiniz işi yapan programlar var. En bilineni Dreamweaver programı. Ama bir web yazılım geliştirme uzmanı text editor ile daha hızlı geliştirme yaptığı için bunlara ihtiyaç duymaz. En çok kullanılan editörlerin başında sublime text ve notepad++ vardır. Bu hususta tercih sizin hangisi kolayınıza geliyorsa onu kullanın.
"ihtiyaç duymaz" değil de, biz ona, olmadığı için diyelim. omurolmez 'in bahsettiği gibi bir tasarım ve kodlama aracı olsa şahsen ben gidipte text editorde yazmam php projemi, ki ben hala php ile kod yazarken EditPlus kullanan biriyim. Pek çok defa düşünmüşümdür delphi ile oturup basitte olsa php için bi tasarım ve kodlama aracı yazmayı, fakat Delphi For Php çıkıp birkaç yıldan sonra elle tutulur bişi ortaya çıkmayınca, o kadar bilgisi olan adam yazamamış benmi yazıcam deyip vazgeçmiştim o düşüncemden. Dediğim gibi basitte bişi olsa kullanırım şahsen.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Tasarım ile kodlamayı ayrı düşünmeniz lazım. PHP kod yazmak için text editörden başka bir şey lazım değil. Bahsettiğim editörler hızlı kodlama için bir çok kolaylığı sunuyor. Html kısmında elemanları sürükle bırak mantığı ile yapan programlar olduğunu zaten belirttim. Bunların hepsini Dreamweaver zaten yapıyor. Delphi for PHP de bu dediklerinizi yapmak için çıktı ama sizce neden tutulmadı ? Ücretsiz olsaydı tutar mıydı ? Uzman bir geliştirici olmadığınız için nasıl en kolay yaparım düşüncesindesiniz. Örneğin ben input oluşturmak için "kod sayfasından form sayfasına geçip ordan inputu bulup ilgili yere yerleştirmeyi ardından bunun özellikklerini tek tek seçmeyi" daha yorucu ve yavaş buluyorum. Bu işi sık sık tekrarlayınca ne demek istediğimi anlarsınız. Ama mevcut editörler ile çok daha kolay input oluşturuyorsunuz :) Tabi bu söylediklerim mevzuya hakim olanlar için. input nesnesi nedir hangi özellikleri vardır bilmeyen kişi her türlü yapacağı işte zorlanır. İşte bu yüzden script geliştiricileri wysiwyg editörlere ihtiyaç duymuyor.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Teşekkürler "esistem".
Teşekkürler "vkamadan".

Arkadaşlar, biraz daha açık dursun bu konu, sonra tavsiyelerinizi (Raudus, Intraweb, Unigui) ve bir kaç başka teknolojiyi (Zend, RadPhp, vb.) topluca araştırmayı/denemeyi planlıyorum. Yani yazdığınız cevaplar boşa gitmeyecek :)

@"Battosai", alınganlık yapacağınızı biliyorum ama yine de yazacağım, belki aklınıza bir iki tane soru işareti düşer : "Bakış açınız temelden hatalı !"
Yeni başlayan bilgisayar programcılarının soruları geliyor aklıma ...
"En hızlı dil hangisidir ?"
"En küçük exe hangi dilde üretilir ?"
"com uzantılı program nasıl derlenir ?"
"Assembly dili öğrenmek zor mudur ?"
"Virüs yazacağım !"
"Antivirüs yazacağım !"
"İşletim sistemi yazacağım !"
Ömür Ölmez