PHP de veri ayıklama

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

PHP de veri ayıklama

Mesaj gönderen ALUCARD »

mysql veri tabanında iki tane alanım var
birincisi
Bilgi Başlıkları
ikincisi
Bilgiler
bilgi Başlıkları alanında

Kod: Tümünü seç

TC KIMLIK;ADI SOYADI;E-Mail Adresi;Telefon Numaras?;Kat?lmak ?stedi?iniz kurs;Kurs Zaman?;Ö?renim durumu;Adres;Aç?klama;ARTFJUSER;ARTFJUSERNAME;ARTFJUSERIP
Bilgiler alanında ise

67339083784;erkan ça?lar;mailerkan@gmail.com;05412022138; L?STEDE OLMAYAN KURSLAR;Hafta ?çi Sabah Saat (09:00 - 12:00); Yüksek Okul;sdfgdsfgsdf;ben saz kursu istiyorum.;Terme HEM;admin;88.225.160.219
bilgileri tutuluyor.

bilgiler birbirinde (;) işareti ile ayrılıyor. ben bu bilgileri düzenleyip liste almak istiyorum
nasıl yapabilirim.

Örnek aşağıdaki linkte
http://www.termehem.com/test.php

adresindeki gibi bir
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Forumun 365. Üyesi
Hiç Bir Şey İnsan Kadar Yükselemez ve Alçalamaz

Erkan ÇAĞLAR
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: PHP de veri ayıklama

Mesaj gönderen Battosai »

Bilgileri tek bir alanda "Kimlik_no:2154654,adi:falan filan" şeklinde kullanabilirsin daha pratik olur...Neyse nasıl yapılacağına gelelim....

Php de parse işlemleri için explode() fonksiyonu var. Aslında bir kaç fonksiyon daha var ama explode kolay kullanma sahiptir. Örnek kullanım aşağıda;

$array = explode(':',$data); // Data içindeki ":" ile ayrılmış değerleri sıralı diziye atar...

foreach($array as $value) {
    echo $value;
}
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: PHP de veri ayıklama

Mesaj gönderen mkysoft »

@Battosai güzel bir cevap vermiş. Ben veri tabanı tasarımı ile ilgili kişisel önerimi söyleceğim. Değişik programlarda da bu şekilde 2. bir tablo kullanmak yerine sütuna 2. tablonun gömülerek gerekli işlemlerin client tarafında yapıldığını görüyorum. Bence bu şekilde yapmak uygun değil. Fazla tablonun bir zararı olmaz. Program yazdığınız gibi kalmaz hiçbir zaman. Doğası gereği gelişir. Geliştikçe bu tür yapılar bizlere ayak bağı olabiliyor. Örneğin tabloyu ayrı tanımlasaydık, server donanımı yada veri tabanı yazılımı üzerinde yapacağımız bir iyileştirme programımızı hızlandıracakken, bu tür yapılarda bu şansımız olmuyor. Programları yazarken ilerisini de düşünmek yararlı oluyor.