delphi 4 php edit1 text nasıl değişkene atılır ve show edili

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
kazimates
Üye
İletişim:

delphi 4 php edit1 text nasıl değişkene atılır ve show edili

Mesaj gönderen kazimates »

delphi 4 php kullanmaya yada öğrenmeye yeni başladım ve normal delphiden bayağı farklı gözükdü yardım alabileceğim site sayısı sanırım hiç yok denilebilir. En basitinden form a Edit1 ve Edit2 ve Button1 yerleştirdim. Program çalıştığında edit1 ve edit2 de gidilen değerleri bir değişkene atamak ve bu değerleri ekranda show (echo) veya ne denilirse göstermesini isteyeceğim bunu nasıl yapabiliriz? ayrıca sadece delphi4php öğreten bir site biliyorsanız ve paylaşabilirseniz çok memnun olacağım. şimdiden teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: delphi 4 php edit1 text nasıl değişkene atılır ve show edili

Mesaj gönderen Battosai »

Yanılmıyorsam delphi de php kodlarını kullanan yapıdan bahsediyorsun...bi ara test etmiştim demoları mevcut demoları inceleyebilirsin...
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: delphi 4 php edit1 text nasıl değişkene atılır ve show edili

Mesaj gönderen mkysoft »

Delphi4Php ismine aldanıp, delphidekine benzer şekilde pascal kodları yazabileceğinizi düşünmeyin. Şimdi web tabanlı proramlamada hem server tabanlı kodar (php) hemde client tabanlı kodlar (java script) vardır.
Siz bir sayfanın (form olarak söylemişsiniz) üzerindeki text'in (edit olarak söylemişsiniz) değerini diğerine atamak istiyorsunuz. Bu durumda bu kodun client tarafında çalışması gerekiyor, yani javascript yazacaksınız.
Daha önce yazmış olduğum örnek çalışmaları bulamadım. Kendi klasöründe demos yada example olması lazım, belkide kendi sitesindeydi. Dediğiniz çok ayrıntılı siteler yok. Çünkü:
Yazdığınız kodları çalıştırabilecek host bulmak sorun oluyor.
Yazılan kodların işlemci kullanımı çok yüksek, hostlarda sorun oluyor.
Nedense örnek yazarken bile ileri-geri yaparken sayfalarda hata oluyorşuyordu.

İleride düzelir umarım. Bu sorunların en büyük nedeni yazdığınız her şeyin xml olarak kaydedilmesi, ve vcl kütüphanesi kullanılarak kullanıcı sayfayı çağırmaya çalıştığında yeniden derlemeye çalışılması.

Eğer önemli bir proje ile uğraşmak istiyorsanız direk PHP ile yazın yada .Net deneyin.