Asenkron Yenileme

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Asenkron Yenileme

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Yapmak istediğim şey biraz değişik. Şimdi kullanıcının önünde bir web sayfası sürekli açık ve o anki rüzgar hızı görüntüleniyor diyelim. Kişinin izlediği bölgedeki rüzgarın hızı değiştiğinde otomatik olarak sayfadaki bilginin değişmesini istiyorum. Ancak timer vs. kullanarak sürekli bir sorgulama olmamalı. Bilgi değiştiği anda bir mesaj olarak browser a iletilmeli ve bilgi güncellenmeli. Böyle bir şey mümkün mü?

http://www.lightstreamer.com/index.htm

Böyle bir şeye rastladım ancak yine de tam olarak istediğim şeyi yapabilir miyim veya nasıl yaparım bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Re: Asenkron Yenileme

Mesaj gönderen rsimsek »

Ali hocam verdiğin adresteki ajax ile sürekli tarama halinde sanki. Sen de hava durumu servislerinden aynı bilgiyi sürekli tarayıp aynı sonucu alabilirsin. Yani bir şekilde mevcut bilgi ile uzak bilginin eşit olmadığını kontrol etmen gerekecek. Bu sayısal bir veri olabileceği gibi diyelim analog/digital algılayıcı (sensör) ile de seri/usb port üzerinden okuyup yapılabilir.
Sonuçta bu bilgileri topladığın bir veri tabanı ve bu veri tabanını sürekli tarayan bir ajax sistemi işi çözecektir. Yani olay iki ayrı katman halinde olacaktır diye düşünüyorum.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Saniye başı bir web servis metoduna ajax ile erişerek veri aktarımını gerçekleştirebiliyorum. Ancak bu sürekli bir veri akışına sebep oluyor. Kullanıcı sayısı arttıkça da sunucuya binen yük artıyor.

www.omegle.com

Burada istediğim gibi asenkron çalışan bir uygulama buldum. Karşıdan mesaj gelmediği sürece hiçbir hareketlilik olmuyor. Gelen - giden veriyi fiddler ile dinliyorum ve mesaj alınmadığı ya da gönderilmediği sürece hiçbir hareketlilik yok. Alt yapısını biraz araştırdım. Twisted Matrix diye bir kütüphane ve Phyton kullanılarak geliştirilmiş. Ancak yine de tam olarak işleyişi çözemedim :oops:
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

çözdüğünde bizimlede paylaşırsın umarım :)
Ertugrul
Üye

Mesaj gönderen Ertugrul »

Selamlar,
Tek yol bir ya da birkaç sn de bir yenilemek. Yükten kaçınmak için ise cache kullanın, seçili ID için bile belirli bir süreliğine cache yapılabilir.