yürüyen bakiye (bakiyeyi sonraki güne aktarma)

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
metali
Üye

yürüyen bakiye (bakiyeyi sonraki güne aktarma)

Mesaj gönderen metali »

başlık ilginc gelebilir. google'da arama yaparken içinde bulundugum durumu cok iyi ifade ettiği için bunu baslık olarak seçtim..

masraf_hareketleri adlı tablomda resimde gördüğünüz alanlar ve veriler var....
öyle bir şey yapmalıyım ki;

bakiye=Alinan-Satilan ile kalan bakiyeyi olsuturup, bir sonraki güne aktarmalıyım. bunun için ne yapmalıyım bir fikri olan var mı

Resim
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: yürüyen bakiye (bakiyeyi sonraki güne aktarma)

Mesaj gönderen mkysoft »

resim gelmemiş ama eğer bir kullanıcı php sayfasını çağırmazsa bu işlem yapılamaz. IIS'de shedule (zamanlanmış görevler) diye bir kavram var. Benzer şekilde bu özellik cpanllerede eklenmeye başlandı. Burada ilgili php dosyasını seçiyorsunuz ve ne zaman çalıştırılması gerektiğini beliritiyorsunuz. Eğer böyle bir kullanılabilir özellik yoksa, her kullanıcı girdiğinde bir önceki günün devir işlemi yapılmışmı kontrol edecek ve yapılmamışsa yapacak bir kod kullanmanız gerekecek. En az sorguyla çalışacak şekilde bir düzen kurmaya çalışın.
metali
Üye

Mesaj gönderen metali »

teşekkürler cevabnz için. çok düsündüm gerçekten ama bunun kontrolunu ve farkını nasıl alabilirim anlamadım dogrusu
resim : http://forum.ceviz.net/attachments/php/ ... a-adsizjpg bakabilirsiniz
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Kayıt olmadığımız için görmemiz mümkün değilmiş resminizi.
Akılama gelen en kestirme yol, bir tablo içerisinde devri yapılmış en son günün tarihini kayıt etmeniz.
her kullanıcı giriş yaptığında kayıtlı gün geçerli gün mü diye kontrol edersiniz. Değilse gerekli devir işlemlerini yaparsınız.
Unutmamanız gereken nokta her gün siteye mutkala girecek diye bir şey yok, bunu düşünerek kodlayın.
metali
Üye

Mesaj gönderen metali »

Akılama gelen en kestirme yol, bir tablo içerisinde devri yapılmış en son günün tarihini kayıt etmeniz.
değerli hocam işte o devri nasıl hesaplicagımı, bi önceki kayıdı nasıl yapacagımı anlayamıyorum :(

Resim
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Ben başından itibaren neden günlük devir işlemi yapmaya çalıştığınızı anlamadım. Neden böyle birşeye ihiyaç duyuyorsunuz? Verdiğiniz resimdede sanki devir yapılacakmış gibi bir durum görmedim. Eğer bir şubenin belirli bir günündeki durumunu görmek istiyorsanız tarihe göre sorgulama yapıp, alınanlardan verilenleri çıkarmanız yeterli olur.