utf 8 VS Latin5

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

utf 8 VS Latin5

Mesaj gönderen muskut »

Sanırım başlık biraz fikir vermiştir. Sizce bir siteyi (site tarafı ve db tarafı) utf 8 ile mi yapmak lazım yoksa latin5 ile mi? Türkçe karakter sorunları ile ilgili bir sürü yazı okudum fakat burada tecrübesi olan arkadaşların fikirlerini almak isterim. Php, Mysql ile geliştirilecek bir site ve yabancı dil desteğide olacak, genel hatları bunlar...
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: utf 8 VS Latin5

Mesaj gönderen mkysoft »

Latin5, çünkü;
UTF8 sıralamaları desteklemiyor. Harf sıralı liste alamazsınız. Bu sorunu olmasa bende utf8 kullanırdım :D Ayrıca set names komutu ile latin5 olan veriler çekerken utf8 yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen muskut »

O halde diyorsun ki;

Latin5 kullan , Türkçe sayfalarını bununla gösterir ve sıralarsın

Yabancı dilde olan arayüz içinse; set names fonksiyonu ile sorunsuz gösterirsin

Yanlış anlamamışım değil mi? Birde bu işe yeni baktığım için; set names fonksiyonuna biraz açıklık getirip varsa ufak bir kod örneği yazabilirmisin?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

eğer ok dilli bir sayfa yapıyorsanız utf8 iyi olur. Kullanıcıya dil paketi yükleyin diye sormaz. Veri tabanına latin5'de kaydedemeyeceğiniz verileri saklayacaksanız o zaman mecburen utf8 olacak. Sıralamadan feragat edeceksiniz.

Kod: Tümünü seç

$host = "xxx";
  $mysqladi = "xxx";
  $mysqlsifre ="xxxx";
  $db = "xx";
  @mysql_connect ("$host", "$mysqladi", "$mysqlsifre") or die ("MySQL Baglantisinda Hata");
  @mysql_select_db ("$db") or die ("Üye Veritabanina Baglanilamadi");
  mysql_unbuffered_query("set names 'latin5'");
Serverlarda genelde MySQL default dili latin1 olur bu nedenle hangi serverda çalışırsanız çalışın set names parametresi ile çalışacağınız dili belirleyin. latin5 yerine utf8 yazarsanız utf8 olur. Ancak dikkat edin, sayfa dili Türkçe ise utf8 ile verileri çekmeyin, yada tam tersi, ut8 olan saya dilinde latin5 veri çekmeyin, bazen sıkıntı olabiliyor.
Bu sıkıntıların en büyük nedeni IIS, uzak durun :D hele hele IIS üzerinde çalışan php tam bir felaket :? Beni çok yoruyor.
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen muskut »

Eyvallah, eline pehepene sağlık.

O zaman ben db kısmında Latin5 olarak verilerimi saklayayım. Türkçe arayüzde Latin5 i direk kullanırım. İngilizce gibi bir arayüzde de;

mysql_unbuffered_query("set names 'utf 8'");

komutu ile işlemlerimi yaparım (inşallah :) )
onaydin
Üye

Mesaj gönderen onaydin »

UTF-8 Türkçe sıralamaları destekliyor, bende çalışıyor en azından.