Delphi Decompiler

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
bilgehan
Üye
İletişim:

Delphi Decompiler

Mesaj gönderen bilgehan »

Selamun Aleyküm!
bütün arkadaşlara kolay gelsin,
benim bir sorum daha doğrusu sorunum var. Birkaç ay önce delphi 5 ile yapılan bir programda bazı değişiklikler yapmam gerekiyor ancak şu an elimde kaynak kodlarım yok (Linux kurarken bir karışıklık sonucu harddisk uçtu...geri gelmedi) programı tekrar kodlamadan exe dosyayı açıp değişiklik yapmak mümkün olur mu?
olursa nasıl ?
yardım ve ilginiz için şimdiden teşekkürler
Programmers never dies, they GOSUB WITHOUT RETURN
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

programındaki text mesajları falan degistirebilirsin
herhangi bir hexeditor ile yapabilirsin
DeDe isimli Delphi Decompiler var ama onda da degisiklik yapma gibi bi opsiyon yok..
yani dedigin seyi yapabilecek sey zannederim yok...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Gökmen'inde dediği gibi sadece string ifadeleri vs. değiştirebilirsin. Böyle birşey yaparsan da mutlaka yedek alarak çalış.

deCompiler'lar genelde kodu assembler olarak çevirirler. Onunda pek faydalı olacağını sanmam.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
bilgehan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bilgehan »

benim yapmak istediğim şey içeride bazı katsayıları ve fomülleri yeniden hesaplamak
text mesajlarla bir işim yok yani :cry:
DeDe yi nerden bulurum, biliyormusunuz?
Programmers never dies, they GOSUB WITHOUT RETURN
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

Mesaj gönderen webaytek »

DeDe aşama kaydetti mi onu merak ediyorum - veya yeni bir alternatif var mı - yani ben şimdi yaptığım exe'leri tekrardan proje haline dönüştürememe gibi bir özürüm mü olacak ömür boyu - yoksa şimdiden assemly mı öğreneyim naapayııım ??? :)
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Mesaj gönderen futbolcu »

üzülerek belirteyim ki; Yaygın olarak ve de ısrarla bazı kişiler DeDe programının yaptığı işi yanlış aktarıp, delphi kodlarının tümüyle; procedure, function gibi unsurlarıyla birlikte açığa çıkarttığı palavrasını yayıyorlar.

bende DeDe nin tüm versionları var. Yapılan işlem şu;
formları, pencere isimlerini, pencere kenarlarını ve procedure function isimlerini okuyorsunuz. İsimlerin de çok büyük önemi yok. yani form tasarımını midi, child vb. görebilirsiniz.. Bu kısımların asm kodları vs. var.

Yani kısaca kod yazmak daha kolay ve zahmetsiz bişey.

selamlar
Bilgi çoğaldıkça krallar ölür
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

S.A.
Programın sourcelerini hdd ye kurban vermiş biri olarak şunu söyleyebilirim
Dede arkadaşların dediği gibi asm olarak çeviriyor kodları ama formların dizaynlarını aktarıyor.
Ben büyük bir hevesle dede ile çevirdim ve asm kodları görünce açıkçası biraz moralim bozuldu ama hiç yoktan formların dizaynları elimde idi. Yani bana sağladığı fayda formları yeniden dizayn etmekten kurtardı.
Onun haricinde kodları tekrar yazdım. Tabi kodlar için yedekleride kullandım ama bu benim için bir tecrübe oldu. neysa akşam akşam
Hadi hayırlı geceler arkadaşlar.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Delphi formları resource olarak .exe dosyaya ekler. dolayısıyla diğer resource'lar gibi kolayca .exe içerisinden alınabilir. Piyasada resource çözen birçok program yapıyor bunu.

Diğer türlüsü olsaydı, kodları çözen bir uygulama olsaydı, kimsenin kodu gizli kalmazdı :?

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

Programın sourcelerini hdd ye kurban vermiş biri olarak şunu söyleyebilirim
yaw maalesef ben de bir prog.mın kodlarını kaybettim de onun için soriim dedim bu konuyu :-(
Allahtan basit bir autorun programı ama yeniden yapmak çok can sıkıcı olabiliyor bazen
Adminimin bahsettiği kadarıyla yanlış anlamadıysam dosyam.res dosyasını dede ile alıp delphi içerisinden sadece *.res'i çağırmak koşuluyla eski haline kavuşabiliyor muyum yane???
Tabii ben bööle olmasını isterdim ama galiba olmuyor :cry:
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

dede ile exeyi açtıktan sonra project kısmına geçin. soldaki seçeneklerin tümünü işaretleyin. projenin kaydedileceği dizini belirtin. Create files düğmesine tıklayın. exe dosyası *.dpr, *.pas ve *.dfm olarak belirttiğiniz dizine kaydedilecekir. bu sayede formlarınızı yeniden tasarlamadan kullanabilrsiniz.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

henüz kullanmadım ama benim de istediğim galiba buydu herkese tşk.
bu arada konu henüz taşınmamış ama ben yine de yeni konu açmamak için buradan devam ediyorum - Adminim kusuruma bakmasın :-)
Dedenin web adresini biliyor musunuz?