nerden başlamam gerek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ensartas
Üye

nerden başlamam gerek

Mesaj gönderen ensartas »

şimdi elimde delphi programı var ama benim öncelikle hangi olaydan başlamamı tavsiye edersiniz yani öncelikle programcılıkla ilgili ya da delphi programıyla ilgili nerden başlamam gerek hangi sırayla neleri öğrenmem gerek acaba bana tavsiyelerde bulunabilir misiniz
Kullanıcı avatarı
ozkanagiral
Üye
İletişim:

Başlangıç :)

Mesaj gönderen ozkanagiral »

Selamün Aleyküm
:) ben başladığımda delphi yoktu pascal ile başlamıştım ve bu soruyu sorduğumda aldığım yanıt adres telefon bilgilerini kayıt eden rehber programı yap oldu, alan sayısı başlangıçta az olsun mesela
Adı
Soyadı
Tel
yeterli sonra yazdıkça zaten hep daha iyisini yapabileceğini göreceksin ve seni kimse tutamayacaktır....
:D

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

Merhaba aramıza hoşgeldin,

öncelikle kaynak olarak bu site var. bende bu işte yeniyim ve işi burada (tam olmasada) öğrendim. ayrıca İhsan Karagülle gibi pek çok kitap var sitede bu kitap tavsiyesi konuları geçmişti arama yaptırarak çok güzel kaynak ve bilgilere ulaşabilirsin.

kolay gelsin
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim
ensartas
Üye

tavsiyelerinizi değerlendiricem ama şunu da belirteyim daha önce hiçbir programla uğraşmadım ilk defa delphi ile başlıyorum umarım bu site den ben de çok şey öğrenebilrim :)
Kullanıcı avatarı
kadirkurtoglu
Üye

Mesaj gönderen kadirkurtoglu »

merhaba kardeş bende ilk delphi ile başladım bu hususta http://www.delphiturkiye.com iyi bir kaynak. ben 7 kitap tükettim 2 senede sana tavsiyem bu kitapların içinde en beğendiğim delphi konusunda püf nokataları kontroller ve veritabanı hakkında bilgi veren Nihat Demirli ve Yüksel İnan ikilisine ait olan Zirvedeki beyinler 5 Delphi7 adlı kitap olacaktır. bu kitabı alıp inceleyebilirsin. benim 7 kitabımdan en değerlisi bu kitabptır.. kolay gelsin başarılar....
Bir mum, yanındaki mumları tutuşturmakla,
ışığında hiç bir şey kaybetmez.

Mevlana

OS win.10, IDE Delphi 10.3, RDBMS Firebird and MSSQL, BROWSER Chrome
snofru
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen snofru »

Delphiyle uğraşma vaktini boşa harcama derim ben sana. Bilmiom sen bilirsin. :twisted:
ensartas
Üye

kadirkurtoglu teşekkür ederim kitap tavsiyen için
snofru bana nedenini açıklayabilir misin peki :roll:
Kullanıcı avatarı
karflake
Üye

Mesaj gönderen karflake »

Kitap önerileri için buraya bakabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
selman
Üye

Mesaj gönderen selman »

sinefru yazdı:

Kod: Tümünü seç

Delphiyle uğraşma vaktini boşa harcama derim ben sana. Bilmiom sen bilirsin. 
üstad ben bu sözünüze katılmıyom ...delphi bayağı bir devameder gibime geliyo..
snofru
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen snofru »

Arkadaşlar daha öncede konuştuk galiba. Delphi kullanarak program yazan adam kendine programcıyım, coder'im filan demesin nolur... Delphi değerini yitirdi.

Haa tamam 3 dakkada deli program yazabilirsin ama ne yani, artık herkes yazıyor.

Madem yenisin kaliteli bi dil ile başla. Bakınız güzel ülkemdeki her okuldan mezun olan adam Ben delphiciyim ben coderin diye ortalıkta dolaşıyor.

İş ilanlarna bak, güzel ülkemin bilişim sektörü nereye gidiyor ona bak. Ondan sonra seçimini yap.

Etrafta zibil gibi delphi coder'ın olduğu yerde niye delphici olasın ki? :?: :idea:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

snofru yazdı:Arkadaşlar daha öncede konuştuk galiba. Delphi kullanarak program yazan adam kendine programcıyım, coder'im filan demesin nolur... Delphi değerini yitirdi.
ayıp oluyor ama :(

Delphi halen güzel bir dil ve güzel bir geliştirme ortamı. Şu an bizim tüm ihtiyacımızı karşılıyor.

Yarın ihtiyaç farklı birşey olursa, ona geçeriz.

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
Biltes
Üye

Mesaj gönderen Biltes »

Öncelikle aramıza hoşgeldin...
1. Siteyi sürekli olarak takip et.
2. Takıldığın yerde bizlerden yardım iste.
ve kendine benim şahsi tavsiyem marco cantu'nun mastering delphi 7 kitabını edin...
Bu şekilde çalışmalarına başlarsan eminim başarılı olursun.
Var olmaya değer her şey bilinmeye de değerdir. Çünkü bilgi varlığın bir imgesidir. Onda iyi ve kötü aynı anda bulunmaktadır...
Kullanıcı avatarı
karflake
Üye

Mesaj gönderen karflake »

@snofru, buradaki konunun 6. mesajını ve buradaki makaleyi okursanız Delphi'nin zannettiğiniz kadar işe yaramaz olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca sizin kaliteli dediğiniz diller, çıkardığı sorunlarla yeni başlayan bir insanı programcılıktan soğutabilir de bence...
Kullanıcı avatarı
kadirkurtoglu
Üye

Mesaj gönderen kadirkurtoglu »

mustafa hocama katılıyorum gerçekten biz delphi kullanıcılarına ayıp oluyor. ve bu sözü söyleyen kardeş hangi dili kullanıyorki. sonra piyasada başkaca hangi dil varki delphi kadar popüler olsun. tabi bu benim görüşüm. iş biraz internet olayına doğru gitsede local veya net dışı uygulamalar öyle bi çırpıda bitmez. net içinde delphinin çözümleri var. bu konuda yeni başlamayı hedefleyen bir kardeşimize yol göstereceğimiz yerde onu delphiden soğutmak kendi adıma bu sitenin üyesi olarak bana o zaman ne işin var burda demekten başka bişey değil.. burda olmamızın bir amacı olduğuna inanıyorum ve bu yeni başlayan kardeşimizin burda bulunan bu sitenin nimetlerinden faydalanan kardeşlerinden başlangıçla ilgili bilgi edinmesidir. çözüm bulamıyorsan çözümsüzlük üretmeyelim lütfen. yeni kardeşim işe biryerden başlasın yılmasın. en azından programcılığın mantığını kavraması açısından güzel olacağına inanıyorum. son bir şey ilave etmek istiyorum, ben bu işi amatör yapmayı seviyorum. yani kimseye ben delphiciyim demem gerekmiyor böyle bir konumda hissetmiyorum kendimi. beni dünyanın diğer işlerinden biraz olsun kurtarıyor. kendimce uğraşıyorum. saygılar
Bir mum, yanındaki mumları tutuşturmakla,
ışığında hiç bir şey kaybetmez.

Mevlana

OS win.10, IDE Delphi 10.3, RDBMS Firebird and MSSQL, BROWSER Chrome
snofru
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen snofru »

Şimdi arkadaşlar klasik Türk aklı ya herkes konuşur. Ben bu arkadaşımın delphi ile vakit harcamaması gerektiğini söyledim. Hata mı?

Sen ben o... Delphide bişeyler yapmış bir yol tutturmuş para kazanıyordur, ona lafım yok. Ancak arkadaş yeni, programlama mantığını öğrenip delphi de iyi bir seviyeye geldiğinde ne iş yapacak ben karamsar düşünüyorum.

Diyorum ki; C/C++ öğren temelde, sonra Java yada .NET e kayarsın.

Diyorum ki; Piyasayı araştır, iş ilanlarına bak, millet ne arıyor? Delphiciye kaç lira Javacıya kaç lira veriyor bak diyorum...

Diyorum ki; Piyasada Delphici olarak rakibin çok, ama Javacı yada .Net ci rakibin çok az. O dillerde geliştir kendini, az rakip arasında çok pay sahibi ol.

Ney yani, türkiye'nin en iyi Delphi ortamında bu sözleri söylemem suç mu günah mı? Kimse kızmasın darılmasın. Ben geleceği görmeye çalışan bir zavallıyım, fikirlerimi sundum sadece.
karflake yazdı: Ayrıca sizin kaliteli dediğiniz diller, çıkardığı sorunlarla yeni başlayan bir insanı programcılıktan soğutabilir de bence...
Dostum zorluktan soğuyacak adamın programcılıkla işi olmaz zaten. Tabi benim programcılık düşüncem seninkiyle çok farklı olabilir. Sen Edit1.Text'i, 2 ile çarpıp nasıl ekrana yazcam sorusuna sıkıntı diyorsan çok ayrı düşünceler içinde olduğumuzu söylemeliyim.

Neyse, boşverin siz beni, Delphi alemin kralı, dünyanın en iyisi. Haydi hep beraber Delphide nice güzel projeler yazmaya devam edelim.

Sevgiler, Saygılar...