Delphi 8 (Delphi for .net) geliyor

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Delphi 8 (Delphi for .net) geliyor

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Borland Delphi for .net'in sitesini açmış ve ön satışlara başlamış. Bu demektirki normal şartlarda ay sonuna doğru ürün çıkacak.

http://www.borland.com/delphi_net/

Şimdilik bazı dökümanlar ve demolar var.

İyi günler.
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

Evet bilgilendirdiğin için saol bende uzun zamandır takip ediyordum delphi 8'i bakalım .NEt i nasıl olacak. VB den biraz biliyorum VB.NET harika bişeydi. Bu daha süper olmalı :) nede olsa babaları bir :))

Saygılar
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

:shock: Delphi 7 ye geçmeden 8 i çıkıyor demek! :oops:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

Delphi 5 - 6 - 7 arasında çokta ahım şahım farklar yok. Upgrade edince çok şeyler kazanmıyorsunuz.

Ancak Delphi .net çok farklı bir olay. .net programları yazabiliyorsunuz.

Bakalım inşallah beklediğimiz gibi çıkar. Sen de direk 8'e geçersin :)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Yeni bişeylere geçmek herzaman zoruma gitmiştir ama bakalım çalışma ortamıma göre geçebilirim belki. Gerçi mesleği tamamen bırakma ihtimalimde var (sıkıldım da artık) belki hiç kısmet olmaz veya zevk için felan uğraşırım :P
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

biz de şans yok ki, erkek doğmuşuz :lol:
NightFlight
Üye

Mesaj gönderen NightFlight »

herkese merhaba

Öncelikle şunu belirteyim delphi8 asla diger delphi sürümlerine benzemiyecektir. Nedenide bütün kodlar .net framework e göre dizayn edlimiş olması gerekli

Ben C# la programlama dewam ediyorum bazen delphi ile program yazdıgım oluyor.

Benim asıl söylemek istedigim şu delphi yazıyorsanız .netin mantıgınınn delphi tarzı programlamayla uyzaktan yakından alakası yok :)

Ama siz isterseniz eski sistemdede yazabilirsiiniz ama buda sizin .net platformunu kullanmaktan men ediyor.

Neyse cıkınca görecegiz bakalım nasıl bir şey ama delphiye benzeyecegini bence fazla ummayın ama en gusel yanı şu olur heralde delphi bileşenlerinin yeni hallerini edinmiş olursunuz buda gusel bir olay çünkü .nettte delphideki kadar bilerşen yok :)

bu arada delphi sürümlerine bende katılıyorum bende bu zamana kadar 5 kullanıyordum internetle işim olunca 6 kullandım yoksa bence en gusel versiyonu 5 makinanızda rahat çalışıyor sizde
kuranokurum
Üye

Mesaj gönderen kuranokurum »

Evetttt. Şunu da hatırlatmak isterim bildiğimiz Delphi Pascal ı yerine P# diye bir dilimiz oldu. IDE olarak kesinlikle .Net platformlarına yakın fakat güzel olaylardan biri standart VCL lerin hepsinin VCL for .Net olarak desteklenmesi. Sonuçta burada bir teknoloji ve strateji değişimi ile karşı karşıyayız. Borland doğal olarak hissedarı Ms için ürünlerini o yöne kaydırmak durumunda (kişisel tahminim Microsoft açıklanandan daha fazla hisseye sahip)

Şahsen ben Delphi8' i bir göreceğim ardından eğer beni MS ürünlerine sürüklediğini düşünürsem direkt olarak C#'a geçeceğim.

Selamlar,

Abdullah
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

daha önce yaptığımız .net anketinde de söylemiştim. Delphi .net'in şu avantajları var :

1. Mevcut MS teknolojilerini (ADO.net vs.) desteklediği gibi, MS'in desteklemediği teknolojileri/veritabanlarını da destekliyor.

2. Dili öğrenmek için fazla uğraşamayacağız. .net'in mantığını ve işleyişini kavramak ve biraz döküman okumak yeterli olacak.

3. Sektörde şu an Delphi kadar bileşeni olmayı bırak, arkada bıraktığı toza bile yaklaşabilen çok az araç var. Yazılmış onbinlerce bileşen var. Bunlardan bazıları mükemmel bileşenler. Bunlar yavaş yavaş Delphi .net'e geçtiği zaman, hazır binlerce bileşen olacak.

Tabii bunlar şu an için Borland'ın iddiaları ve benim beklentilerim. İnşallah böyle olur, olmazsa .net için mecburen C# kullanacağız.

Kolay gelsin.
kuranokurum
Üye

Ben şahsen Delphi nin .Nete verdiği önemi Java içinde vermesini beklerdim. Neyse release edilsinde bir bakalım (Eminönüne ne zaman düşer sizce :))
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

3. parti bileşenler filan kullnaınca ha deyince versiyon yenilemek kolay olmuyor. O sebeple 3.ten 5.'e gömiştim. 6'yi es geçip 7'ye geçmeyi planliyorum ki artik doğrudan 8'e geçerek 3 basamak birden atlayacağız herhalde...

Kolay gelsin....
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

abi zaten upgrade fiyatlarını göz önüne alırsak, her sürümde upgrade etmek çokta mantıklı değil. Delphi iyi olduğu kadar, Türkiye şartlarına göre pahalı da bir ürün.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

aynen öyle malesef....
NightFlight
Üye

Mesaj gönderen NightFlight »

ÖNCELİKLE SUNU SOYLIM .net framewrok üzerinde Com tabanlı componentlerı kullanabılıyorsunuz. Lakin bu componentler .net yapısını bozuyor ve mıcrosoftta .netle neredeyse butun databaselerıı desteklıyor artık C# mysql destegı bıle var

Bence delphi ile hiç takılmayın çünkü işiniz daha zor olacaktır. Vbasic ilede yazabiliyorsunuz. Ama eziyet kod çok karmaşık oluyor.

Yada isteyen arkadaşlar direk javaya geçsinler. Bu arada C# free kullanabiliyorsunuz. Aynı java gibi birde işin bu yönü var

Borlandın Jbuilderi ve janeva ile bence yeterince destek veriyor javaya birde Yeni delphi için kaynak kod bulma imkanınız olmuyacak size bahsetmiştim mantık tamamen değişiyor eskisi gibi bir select cümlesiyle seçim yapamayacaksınız.

Burda C# ta yeni diyenler olabilir ama işte burda Bill amcamızın bize büyük hediyesi var.

Bütün java kodları bir programla C# koduna cevrilebiliyor.

Ve artık bırakın delphinin çok komponenti varmış olayını kendimize lazım olan şeyleri biz yazalım.
Bakın burda bu kadar adamız ama bir proje üretemiyoruz.

Bence bunları bir düşünün. Adamlar Jedi projecti yapmadılarmı ?

Bilmem bence bu bir tartışma konusu neden tartışmıyoruz. Ben artık neredeyse tamamen C# yazıyorum. Ama delphidede programlar yazdım ve bazen ufak seyler yazıyorum.

Düşünüyorum Ben bu siteden faydalandım. Şimdi işim yok diye bu gruba arkamı dönemem onun için bildigim seyler olursa cevap yazıyorum.

Ve bence herkes bunu yapmalı bilgisini paylaşmalıki bizde projeler geliştire bilelim

Sürçü lisan ettiysem affola
kuranokurum
Üye

Borlandın newsgroupunda rastladığım bir mesajı yolluyorum.... Böyle bir durumda en mnatıklısı .Net ya da Java .....Delphi is dead.....

The current release of Delphi 8 is for .NET only. The original plans to
build something for both targets (.NET and Win32) had to be changed,
probably due to time constraints. But there will be some kind of update
to the Win32 product as well, although it is not quite clear in what form
(new IDE, integration into current IDE, patches only, whatever).
--
Rudy Velthuis (TeamB)