Rave Dizayni ve dahilinde bir iki sorun...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ikra
Üye

Rave Dizayni ve dahilinde bir iki sorun...

Mesaj gönderen ikra »

arkadaslar rave ile yeni tanistim. bir rapor hazirlamaya calisiyorum. takildigim bir iki yer icin bilgilerinize basvurmak istedim.

Eklenen band a Drawing bölümünden bir dikdörtgen koydum ve Fill opsiyonu ile (solid-silver) yaptim ve üzerine bir iki TEXT koydum. birinci sorun burada olustu. Print ettigimde fill yapilan yer silver ve text ler siyah olarak cikiyor fakat text lerin Background u beyaz. Haliyle silver üzerinde beyaz kötü duruyor. Text in Background unu degistirip silver yapma imkanim var mi? ( ben bulamadim)...

ikinci sorum ise:
DB den bilgiler geliyor ve alt alta siralaniyor. Label lerin wordwrap özelligi yok. bunun icin memo kullandim ve her bilgi nin altina bir cizgi cekilmesi icin hline koydum... yine bir sorun ile karsilastim...

bu HLine her verinin degil her satirin altina cizgi cekiyor. örnegin müsteri nin adi geldiginde tek satir fakat müsteri bilgisi geldiginde 3 satiri bulabiliyor. Memo wordwrap yaptiginda (lines olarak alt alta yazdiginda) HLine birinci satirin altina cizgiyi cekiyor. oysaki cümlenin bitimine yani ücüncü satirin altina cekmeli cizgiyi.

sizlerden ricam bu iki sorunu nasil yok edebilecegim hakkinda beni bilgilendirmeniz...

saygilar...
Kullanıcı avatarı
Jarmen Kell
Üye
İletişim:

Re: Rave Dizayni ve dahilinde bir iki sorun...

Mesaj gönderen Jarmen Kell »

ikra yazdı:
Eklenen band a Drawing bölümünden bir dikdörtgen koydum ve Fill opsiyonu ile (solid-silver) yaptim ve üzerine bir iki TEXT koydum. birinci sorun burada olustu. Print ettigimde fill yapilan yer silver ve text ler siyah olarak cikiyor fakat text lerin Background u beyaz. Haliyle silver üzerinde beyaz kötü duruyor. Text in Background unu degistirip silver yapma imkanim var mi? ( ben bulamadim)...
bu probleminiz ben evde denedim fakat eklediğim her component denediğim her renge uygun bir background ile eklendi. printer çıktısı aldım hiç bir problem yok...

ikra yazdı: ikinci sorum ise:
DB den bilgiler geliyor ve alt alta siralaniyor. Label lerin wordwrap özelligi yok. bunun icin memo kullandim ve her bilgi nin altina bir cizgi cekilmesi icin hline koydum... yine bir sorun ile karsilastim...

bu HLine her verinin degil her satirin altina cizgi cekiyor. örnegin müsteri nin adi geldiginde tek satir fakat müsteri bilgisi geldiginde 3 satiri bulabiliyor. Memo wordwrap yaptiginda (lines olarak alt alta yazdiginda) HLine birinci satirin altina cizgiyi cekiyor. oysaki cümlenin bitimine yani ücüncü satirin altina cekmeli cizgiyi.

sizlerden ricam bu iki sorunu nasil yok edebilecegim hakkinda beni bilgilendirmeniz...

saygilar...
bu sorun ile ilgili sanırım ; datawiev eklediniz ve rave'in kendisini otomatik olarak bir rapor düzenlemesini istediniz. oluşan raporda DataView1DataBand kısmı var. o kısmın beyaz olan kısmını aşağı doğru biraz uzatarak ( yani yaklaşık olarak 3 veya 4 satırın kaplayacağı bir alanı kapsayacak şekilde ) bu alanın en alt kısmına komple boydan boya bir çizgi çekin. böylece sanırım sorununuz hallolacaktır.

dahada devam ederse raporu otomatik olarak değil elle kendiniz oluşturun. tm detayları kendiniz ekleyin.
ikra
Üye

rave

Mesaj gönderen ikra »

dediginizi aynen yaptim... biraz daha uzattim sanirim 4 satir sigacak kadar fakat bu sefer 1 satirlik yerde 4 satirlik alan birakiyor 4 satirlik alan da ise yine 4 satirlik alan birakiyor. ve ben hala background olarak gri üstüne beyaz aliyorum :) transparent özelligi yok ve background özelligi de yok...
Kullanıcı avatarı
Jarmen Kell
Üye
İletişim:

Re: rave

ikra yazdı:dediginizi aynen yaptim... biraz daha uzattim sanirim 4 satir sigacak kadar fakat bu sefer 1 satirlik yerde 4 satirlik alan birakiyor 4 satirlik alan da ise yine 4 satirlik alan birakiyor. ve ben hala background olarak gri üstüne beyaz aliyorum :) transparent özelligi yok ve background özelligi de yok...
merhaba
acaba aşağıdaki mail adresine size ait olan rave report'u gönderebilirmisiniz. proje dosyasını gönderebilirseniz br bakmak istiyoru. eğer mümkünse. teşekkürler

receptarakci@yahoo.com
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

arkadasim proje oldukca büyük. yani tek basina bir rave dizayni degil. ama ilginc icin tesekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
Jarmen Kell
Üye
İletişim:

ikra yazdı:arkadasim proje oldukca büyük. yani tek basina bir rave dizayni degil. ama ilginc icin tesekkür ederim...
yok komple projeye gerek yok sadece rave reporta ait project dosyasını göndersen yeterli.. komple projeyi göndermene gerek yok.