ZEOS VE MYSQL ile AĞDA BAĞLANTI

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ahmetnas

ZEOS VE MYSQL ile AĞDA BAĞLANTI

Mesaj gönderen ahmetnas »

selam arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin

öncelikle şunu söylmek isitiyorum formu baya inceledim ama aradığım cevabı bulmadım .

bu arada böyle bir formun var olduğunu tesadüfen google da arama yaparken gördüm çok güzel bir form emeği geçen arkadaşları tebrik etmek istiyorum

Benim sorunum şöyle ben delphi de Mysql ile Zeos componetini kullanarak ufak bir proje yapıyorum fakat programı ağda çalışıtıramadım yani clientleride çalıştıramıyorum (Terminal Makinadan ANA Makinaya Bağlanamıyorum) MYODBC kurdum ve myodbc ile servere bağlanabiliyorum yani datalarıma ulaşıyorum ama programı çalıştıramıyorum zeos tan önce ADO kullanıdım ado ile ağda bir sorunum yok fakat bazı sıkıtılar yaratığı için ADO dan vaz geçtim Herkes Zeosu Övüyor bende zeosla bu işe başladım .ama bu sefer de ağda sorum çıktı yardımlarınızı bekliyorum

saygılar
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

çok kolaydır. basitçe tarif edeyim.
1. formuna bir Zconnection nesnesi ekle.
2. host name,database, user ver varsa password kısımlarını doldur.
3. protokoldan mysql40 seç (veri tabanın uyumluysa. 4.0 dan eskileri için mysql seç)
4. libmysql40.dll dosyasını projeyi kaydettiğin klasörede kopayala yada system32 nin içinde varsa gerek yok. hata verince gerek olup olmadığını anlarsın :) (can't find libmysql diye hata verir)
5.sonra connected true yap. Eğer bir hata yapmadıysan true olacaktır. bir hata varsa hata mesajı verecektir.
6. hata mesajını çözmediysen bizle paylaş yardımcı olalım.

tablolara erişmek için Zquery nesnesi kullanabilirsin.
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

selam

Ben ZEOS u kesinlikle tavsiye etmiyorum. Mysql in ODBC driver i ve BDE ile Mysql i kullan . Zeos çok lu ortamda (ve Cache Update vs) de saçmalıyor şuan 2 yıldır Mysql veritabanı üzerinde çalışıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım. İlk başlarda bende zeos kullandım ancak

iki tablonun birleştirilerek işlem yapılması esnasında ZEOS saçmalıyor
bu bahsettiğim olay sorgulamada değil veri girişi esnasında oluyor

belki her makinaya ODBC ve BDE kurmak işi uzatıyor gibi görünsede
en sağlamı bu.
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Kullanıcı avatarı
yastik
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yastik »

Ben tavsiye ediyorum.PostgreSQL ile kullanıyorum Sadece şemalarla ilgili ufak bir problemi oldu farklı şemalarda aynı ismde tablo olunca hata veriyor. Onun dışında çok komplex bir database yapısında bile bence gayet güzel çalışıyor
ALi ÇELİK
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

mysql bağlantısında odbc ve mysql 3.51 driver la birlikte ADO kullanmanı tavsiye ederim. Hız gayet iyi.

Fakat odbc olmasın diyorsan delphi için mysqldac diye bir component olması lazım. ve zeos u tavisye etmeyenlerdenim :lol:

Saygılar...
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Berdem
Üye

Mesaj gönderen Berdem »

Bu başlığı görünce eskiden çözüm bulamadığım , tam yeterli yanıt alamadığım bir problem kabus :Nevil gibi önüme geldi...
@MicroChip
mysql bağlantısında odbc ve mysql 3.51 driver la birlikte ADO kullanmanı tavsiye ederim. Hız gayet iyi.
Bende dediğiniz gibi iyi bağlantı kurdum.Özellikle local makinada hiç sorun yaratmıyor.Fakat ağda bir sistem kurduğunuzda terminallerde süreklii çok zararlı hata mesajı alıyorsunuz.Bunu daha önce
viewtopic.php?t=6276&highlight=mysql
viewtopic.php?t=5475&highlight=mysql+client
göreceğiniz gibi çözüm bulmaya çalıştım.
@MicroChip ağdaki kullanımını anlatırsanız çok sevinirim.Doğum günüzü kutlar...Sağlıklı nice seneler dilerim.. Saygılar...
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

Kutlamanız için teşekkür ederim.

mysql tarafındaki yetkiler önemli bunu sitemdeki makaleler başlığına da yazdım. mysql kurulumu diye.

verdiğiniz linkten önceki yazıları okudum nasıl yani başka makinedeki mysql vt sine mi erişemiyorsunuz?

gerçi şu ana dek ado ile bağlanmaya hiç çalışmadım uzak sunucuya ama yetkiler önemli ilk dediğim gibi.

mysqldac diye componentle netteki bir mysql sunucusuna rahatlıkla bağlanmıştım...

Saygılar...
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

ben zeos tavsiye ediyorum. tamam kabul bazı hataları var.
mesala lookup fieldları filterda kullanırsanız hatalı çalışır. ayrıca birden fazla tabloyu birleştirip işlem yapmak istiyorsanız update sql nesnesini kullanırsanız problem olmaz. hem daha hızlı çalışır. onun dışında hem clientlarda bir ayar yapmaya gerek kalmıyor hemde daha hızlı çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
MakPRO
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MakPRO »

:) herkes tavsiye ediyor :) . bence dbexpress deneyin borland destekliyor ve tavsiye ediyor :) . ayrıca herşeyi ile güzel bir sistem. öğrenmek için biraz çalışmak gerekiyor. öğrenince çok güzel bir sistem olduğunu fark ediyorsunuz .
shadowmann
Üye

Mesaj gönderen shadowmann »

benim de size tavsiyem mysqldac i kullan. Ben ağda kullanılan bir prgrm yaptım hiç sorun olmaksızını çalıştı.
sulocan
Üye

Re: ZEOS VE MYSQL ile AĞDA BAĞLANTI

Mesaj gönderen sulocan »

Öncelikle bu konu sorulmuş ise özür dilerim. Zeos'un ne işe yaradığını öğrenmeye başlamakla beraber kurmakta çok zorlandım. Bu componet kurma işi beni her defasında zorluyor hala. Her neyse biraz ezberciyiz galiba. Abilerim, arkadaşlarım. Ben zeos dbo ile joomla kurulu ya da wbb kurulu sitelerimde mysql bölümüne ulaşmak, yazmak, düzeltme yapmak ve kayıtları görmek istiyorum. Örneğin ben mysql'ime http://212.174.112.97 buradan kullanıcı adımı ve şifremi girdikten sonra ulaşıyorum. Kurmuş olduğum komponet local'de çalışmakta. Fakat uzak mysql'ime bağlanamıyorum. Bilmediğim bir şey mi var. Yoksa eksik bi şeyler mi yapıyorum. Burada görüldüğü gibi;
Resim

Yardımcı olacak abilerime ve arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
sulocan
Üye

Re: ZEOS VE MYSQL ile AĞDA BAĞLANTI

Mesaj gönderen sulocan »

sulocan yazdı:Öncelikle bu konu sorulmuş ise özür dilerim. Zeos'un ne işe yaradığını öğrenmeye başlamakla beraber kurmakta çok zorlandım. Bu componet kurma işi beni her defasında zorluyor hala. Her neyse biraz ezberciyiz galiba. Abilerim, arkadaşlarım. Ben zeos dbo ile joomla kurulu ya da wbb kurulu sitelerimde mysql bölümüne ulaşmak, yazmak, düzeltme yapmak ve kayıtları görmek istiyorum. Örneğin ben mysql'ime http://212.174.112.97 buradan kullanıcı adımı ve şifremi girdikten sonra ulaşıyorum. Kurmuş olduğum komponet local'de çalışmakta. Fakat uzak mysql'ime bağlanamıyorum. Bilmediğim bir şey mi var. Yoksa eksik bi şeyler mi yapıyorum. Burada görüldüğü gibi;
Resim

Yardımcı olacak abilerime ve arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Halletim arkadaşlar aslında yaptığım herşey doğru imiş. Bağlanabiliyorum...Port No:3306 olacak resimde 21 görünüyor.

Bu bilgileri www.delphiturkiye.com sayesinde öğrendim. Sonsuz teşekkürler...