comport

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kamuran48
Üye

comport

Mesaj gönderen kamuran48 »

arkadaşlar iyi çalışmalar;
bir laboratuvar makinası var ve ben bu makinadan sonuçları bilgisayarıma almak istiyorum.comport nesnesi ile denedim başaramadım.yardımcı olursanız sevinirim.
selamlar.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

öncelikle cihazın user manuellerininden iletişim kısmına bak. cihazlar genellile DTR ve DSR bilgisi almadan veri göndermezler comporta. Comportaki bu uçları jump yapmalısın. yinede cihazın kullanma klavuzu olmadan yapman zor. oradan iletişim yapısını görebilirsin. çoğu cihaz verileri CRC li olarak gönderir ve alır.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

aklıma gelen bir kaç bişi daha. programı yazmadan önce denemelerini hyperterminal üzerinden yap. program yazarak takip etmesi zor oluyorda :)
kamuran48
Üye

üstadım bu anlattıkların yeterli değil.biraz daha detaylı bilgi verirsen sevinirim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

:ara port , :ara comport ...

daha önce konuşulan bir çok öneriye 3 sn. içinde ulaşabilirsiniz ;)

Kolay gelsin.
kamuran48
Üye

birde bu comport nasıl yükleniyor onu anlatsa bir arkadaş çok memnun olacağım.iyigünler
Kullanıcı avatarı
uğur alkan
Üye

Mesaj gönderen uğur alkan »

:ara APRO mutlaka göreceksin...
:wink:
http://www.delphiturkiye.com/index.php?page=tpos.htm
Async Professional 4.06
Bazen sert rüzgarlar eser başını öne eğmekten asla korkma
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

dediğim gibi delphiye girmeden öncd hyper terminal ile haberleş. ondan sonra hiç bir companent olmadan delphide asm kodları ile bile haberleşebilirsin. tabi companenteler daha kolay. arkadaşlar isimlerini vermişler.
kamuran48
Üye

otoanalizör

comport nesnesi ile bir laboratuvar makinasına bağlandığımı düşünüyorum.şöyle ki lsconn,lsCTS,lsDSR,lsRLSD active.bu işlemi doğru yaptığım anlamına mı geliyor.ikinci bir sorum olacak laboratuvar makinasını aldığımız firma şöyle diyor:"siz makinaya bir STX (0x02) gönderin o size ACK (0x06) gönderecek." daha sonra siz ona EOT(0x04) göndereceksiniz ve bağlantı kurulacak diyor. bu kodların ne olduğunu bilen varsa benimle paylaşırsa sevinirim.selamlar.
Kullanıcı avatarı
enalbant
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enalbant »

Her laboratuar cihazi ile birlikte bir manual kitabi geliyor ve bu kitapta
baglanti kablosunun semasi gosteriliyor genelde bu sema standart oluyor. Daha sonra bu kabloyu cihazdaki host baglanti noktasina takiyorsunuz.
Diger ucu ise sizin pc nize takili oluyor.

Daha sonra kablonun calisip calismadigini anlamak icin com port araciligiyla cihaza ENQ (5 numarali ascii karakter) gonderip portu dinlemeye baslayacaksiniz, cihazdan size 15 sn icerisinde ACK (acknowledge -6 numarali ascii karakter gelecek) bu cihazin sizin gonderdiginiz kodu aldigi anlamina geliyor. Son olarakta EOT (EndOfTransmit - 4 numarali ascii karakteri gonderip o anki iletisimi sonlandirmaniz gerekiyor. Bu bir konusma. Bundan sonraki iletisim cihazin marka modeline bagli olarak degisir marka ve model yazarsaniz daha ayrintili yardimci olabilirim iyi calismalar.
kamuran48
Üye

cihazın markası şu:bio tecnica BT3000 PLUS
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Bağlantı özelliklerine dikkat edilmeli (baudrate, parity, stop bit vs.) :!: Donatılar / İletişim deki Hyper Terminal ile bağlantı kurup cihazın veri gönderip göndermediğini test edebilirsiniz :idea:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
kamuran48
Üye

hyper terminal

selamlar,
hocam, öncelikle bu hususta hiç bir şey bilmediğimi söylemek istiyorum.hyper terminalin ne olduğunu bana anlatırsanız sevinirim.iyi çalışmalar.
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Windows ile birlikte gelen bir uygulama Hyperterminal.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Başlat / Donatılar / İletişim den Hyper Terminal programını çalıştıtırsanız zaten olayı anlıyacaksınız. Gerekli bağlantı türünü seçip (orada com1, com2, com3, tcp/ip, vs) gerekli ayarları yapınca cihazın da uygun seri kablosu takıldığında gönderilen bilgileri ekranda görmeniz lazım..
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!