timer nesnesi hakkında

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
onselder
Üye
İletişim:

timer nesnesi hakkında

Mesaj gönderen onselder »

S.A. arkadaslar
bir program yapıyorum ve birden fazla form var.
formların birinde timer nesnesi kullanıyorum.
timer nesnesi olan formu hide yapıp baska formu show yaptığım zaman timer nesnesi yine işler mi. belleği boş yere meşgul edeceğini düşünerek soruyorum. bilen varsa şimdiden tesekkürler...
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbahadir »

timer nesnesinin ontimer eventine bir mesaj yazdır. böylece çalışmaya devam edip etmediğini anlarsın. :)
Kullanıcı avatarı
onur301
Üye

Mesaj gönderen onur301 »

form, sistemden free edilmedikçe tamamen kapanmaz... yani timer çalışır sanıyorum. ama denemek lasım.
Arifceylan28
Üye

Mesaj gönderen Arifceylan28 »

Çalışıyor
Kullanıcı avatarı
hdayi
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hdayi »

Timer'ın çalışmasını istemediğin zaman disable edebilirsin. Kullanmak istediğinde ise tekrar enable edersin olur. Ancak nesne oluşturulduğu için memoryde elbette yer kaplar. Kullanmadığın zamanlar memoryde yer kaplamaması için ihtiyacın olduğunda oluşturu daha sonra tekrar silmek lazım.

Ben programımın tamamında ya da tamamına yakın bir bölümünde kullandıklarımı normal component olarak ekliyorum forma. Geçici bir süre için kullandıklarımı ise oluşturup siliyorum.

Kolay Gelsin...
Bişnev in ney çün hikâyet mîküned
Ez cüdâyîhâ şikâyet mîküned
Resim
Kullanıcı avatarı
onselder
Üye
İletişim:

nesneler memory kadar yer kaplar

Mesaj gönderen onselder »

hdayı ilgin için tesekkur ama burada kafama birşey daha takıldı.
nesne oluşunca bellekte kapladığı yer miktarı hakkında bir rakam verebilir misin bu konu hakkında bilgin varsa yardımcı olursan sevinirim
yani create edilen nesneleri free yapmazsam ne derece hız farkı olur bilmem anlatabildimmi?
Kullanıcı avatarı
hdayi
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hdayi »

:) kem küm gak guk...
aslında bu oluşturduğun nesneye de bağlı biraz. Kesin bir rakam vermek mümkün değil.
Şöyle deneyebilirsin, nesneyi oluşturmadan önce programın memory'de ne kadar yer kapladığına bak, sonra oluştur ve yine bak.
Böylece öğrenebilirsin.

Kolay Gelsin...
Bişnev in ney çün hikâyet mîküned
Ez cüdâyîhâ şikâyet mîküned
Resim
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Kafayı takmayın o kadar hıza vs.ye. Yazılımınız hatasız çalışsın, ondan sonra optimize edersiniz.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

hazır timer söz konusu iken bende birşey sorayım.
mesela bir alarm yapmak istiyorum diyelim ama timer kullanmak istemiyorum bunun için ne yapılabilir. çünkü timer belirtilen interval süresinde şarta bakıyor ve programı çok zorluyor (özellikle birden fazla kullanıldığında). acaba bunun için bir tetikleme gibi bir yöntem varmıdır..
Resim

..::|YeşilMavi|::..
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Ben olsam alarm kodu kasmak yerine Windows'un Task Scheduler uygulamasını kullanırım. Programı parametre alacak şekilde tasarladıktan sonra Task Scheduler'dan belirlenen saat ve tarihte çalışmasını sağlarım.

Tek bakman gereken, programında kullanıcıya set ettirdiğin tarih ve saat değerini Task Scheduler'a nasıl kaydettireceğin olacak. Tabii kullanıcı manuel yapsın istemiyorsan.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Bence Timer la yapmak o kadar da kötü değil. Yapılacak işe göre bilgisayar ve program sürekli açıksa (varsayılan interval) saniyede değil de dakikada veya 5, 10, 15 hatta saatte bir kontrolun bilgisayarı kasacağını sanmam. Sonuçta ne tür bir alarm ve kontrol yapılacak o da önemli tabii... Windows'un Task Scheduler ının da bundan farklı olduğunu düşünmemek lazım... :idea:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!