UML (Unified Modeling Language) nedir? Nasıl öğrenilir?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

UML (Unified Modeling Language) nedir? Nasıl öğrenilir?

Mesaj gönderen efkan »

Herkese selamlar,
büyük projeler ve büyük çalışmalar için sağlam adım atmak gerekir.Bir program yazılımı esnasında geriye dönmenin ne kadar zor bir iş olduğunu sanıyorum herkes bilir.Bu yüzden bir çok yazılım evi UML (Unified Modeling Language) diline özen gösterip çalışanlarının bu dile hakim olmasını istemektedir.Bu konu daha öncede açılmış 36 kişi görüntülemiş ama yanıtlayan çıkmamış.Ancak üzerinden 1 yıl geçmiş.Belki 1 yıl içerisinde aramızdan UML hakkında fikir sahibi olan arkadaşlarımız vardır.
evet arkadaşlar ;
Konu: UML Diyagramları
Soru:Nedir? Nasıl kullanılır?
Açıklama:Konu hakkında pek bir fikir sahibi değilim piyasada da kitabı yok.Bu yüzden uzun bir konuysa ÖZÜR DİLERİM :oops:

herkese iyi çalışmalar...
Bilgisayar Programcısı/Analyst ve Sistem Yöneticisi
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Bir kaç yerde görmüştüm hatta küçük bir türkçe çeviri kitabıda vardı ama hiç ilgilenmemiştim.
Rafine UML
Kolay gelsin;
;)
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Selm@n hocam gerçekten çok teşekkürler.Kitabı gördüm ve sanırım alıcam :)
Ancak asıl merak ettiğim konu şu UML yi bizim forumda aktif olarak kullanan birileri var mı acaba.Yoksa gerçekten kullanılması o kadar fayda sağlamıyor aksine zaman kaybı mı? Çünkü öyle bir durum ki Delphide de kod sayfasının alt kısmında 2 sekme
Code ve Diagram
yer alıyor.Delphi 7 paketinde de
Model Maker
mevcut. Delphinin Help inden biraz araştırdım UML nin ModelMaker ile tasarımından söz ediliyor.
tekrar teşekkürler Selm@n hocam iyi çalışmalar...
ertug
Üye

Mesaj gönderen ertug »

Özellikle büyük projelerde çalışan kişi sayısı arttıkça, bu kişilerin ortak bir dil kullanması da önem kazanıyor. Modelleme, sürüm kontrol, sanal makinalar, analiz ve test araçları gibi yardımcı araçlar olmadan başarılı bir ticari ürün geliştirmek gerçekten çok zor. Bir yazılımcı zamanını tasarlamaya ve geliştirmeye ayırmalıdır. Takım arkadaşlarının yazdığı kodu anlamaya, bu kod parçacıklarını birleştirmeye, farklı işletim sistemleri kurarak yazdığı yazılımı denemeye, yedek alma ve gerektiğinde geri yüklemeye vs. vakit harcamamalıdır. Bu angaryaları yapan araçları kullanmalı ve verimini arttırmalıdır.

Talep olursa uygun bir zamanda piyasada kullanılan araçları kısaca tanıtabilirim.

Ertuğ Kaya
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

uml ile ilgili birkaç yazı
http://www.csharpnedir.com/makale.asp?cat=uml

martin fowlerin rafine uml kitabı başlangıç seviyesi için ideal olabilir...

http://sadettinpolat.blogspot.com/2004/ ... -rose.html

bu grubuda takip edip eski mesajlara gözatmanızı tavsiye ederim.
YazilimMuhendisligiTurkiye@yahoogroups.com
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Teşekkürler arkadaşlar.Saadettin ve Ertuğ beyin yazıları çok açıklayıcı.Ertuğ Bey talep olursa yazarım demişiniz.Pek zamanınızı almadan kısa kısa geçerseniz gerçekten sevinirim.
hepinize ilginiz için teşekkürler ederim , iyi çalışmalar...
ertug
Üye

Mesaj gönderen ertug »

Daha rahat görülebilmesi için ana gruba mesaj olarak attım: "Programcının Yardımcı Araçları", viewtopic.php?t=6531

Başlıkların çok olması gözünüzü korkutmasın, zamanla hepsini öğrenebilirsiniz.

Ertuğ Kaya