bmp uzantılı icon

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
AliRiza
Üye
İletişim:

bmp uzantılı icon

Mesaj gönderen AliRiza »

Arkadaşlar yaptığım programa kendi ikonumu eklemek istiyorum.Şöyle bir durum söz konusu ben ikonu phoshopta oluşturdum.Photoshop ico formatında kayıtı desteklemiyor.Delphinin image editör bileşeni ile ico formatında oluşturuluyor ama photoshop'ta yaptığım gibi olmuyor.Ben ayrıca xpwindow componentini kullanıyorum.zpwindow componenti bmp icon destekliyor.Yanlız forumdaki delphinin standart ikonunu nasıl kaldırırım.Delphinin standart ikonu ile xpwindowtan eklediğim ile birlikte iki ikon oluyor.
Delphinin standart kendi ikonunu nasıl kaldırırım veya forma nasıl bmp ikon eklerim.Yada photoshopta ico formatında kayıt yapabilirmiyim.
Yardımlarınızı bekliyorum
Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır...
BALZAC
Bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum..
HZ.ALİ
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Hocam Photoshop'ta yaptığın resmi 32x32 halinde BMP formatında kaydet ve windows dön mesela personel.bmp olan dosyanın adını personel.ico olarak değiştir alsana ico oldu..

Kolay Gelsin
;)
sako
Üye

Mesaj gönderen sako »

internette bu işi yapan çok basit ve kullanışlı programlar ver.
DOĞUNUN SINIR TAŞI ERZURUM'UN DADAŞ'I
EFE'Sİ VAR İZMİR'İN EĞİLMEZ TÜRK' ÜN BAŞI
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selm@n Yaw Allah iyiliğini vermesin beni güldürdün.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bende acaba dedim kendi kendime ????? Sonra gittim denedim :) Olmadı söylediğin !...

Ben de şöyle düşündüm, Rename ettiğimizde, Delphi bunun aslında bir BMP olduğunu sezinliyor mu dedim.

Windows, imageleri show ederken eğer uzantısı herhangi bir grafik format uzantısında ise, dosyayı preview ediyor. Ama preview ederken dosyanın grafik headerına bakıyor. Tanıdığı ve gösterebileceği bir format var ise, (örneğin, uzantısı gerçekte GIF olan bir dosyayı JPG olarak rename edersen) yine de göstermeye devam eder.

Yani uzantısını değiştirerek, o dosyanın formatını değiştiremezsin. Hatta ACD See'de uzantısı ne olursa olsun eğer dosyanın içinde bir grafik var ise ve bu formatı ACD See okuyabiliyorsa onu preview eder.

Bilmem anlatabildim mi !... Bu sebeple dosyayı formatını da değiştirmek gerekir, yani BMP uzantıyı ICO'ya çevirmek onu gerçekten bir ICO file yapmaz.

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
sherlockholmes
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sherlockholmes »

photoshop'ta bir resim hazırlamıştım , bmp olarak kaydettim , sonra uzantısını ico yaptım , bu icon dosyasını cd'nin autorun'ında icon olarak gösterdim , şimdi cd'yi takınca bmp'den olma icon gayet düzgün şekilde cd rom simgesi olarak görüntüleniyor ...

not:yapılan uyarı doğrultsunda , bahsettiğim işlemin sadeec cd rom simgesi için geçerli olduğunu , Delphi içerisinde kullanılacak ico dosyarlında böyle bir işlemin mümkün olmadığını tecrübe ederek tespit etmiş bulunuyorum... aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı teşekkürlerimi sunar , yanlış bilgi verdiğim için huzurlarınızda forum kullanıcılardan özür dilemeyi bir borç bilirim ...

Saygılar...
En son sherlockholmes tarafından 10 Oca 2005 05:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Sherlockholmes :) Yadığımı dikkatli okursanız bunda farklı bir şey göremeyeceksiniz, yani Rename ettiğiniz bmp dosyasının uzantısı ICO olmasına rağmen aslen hala bir BMP dosyasıdır.

Bunu denemek için, bahsettiğiniz ICO'yu Delphideki bir Application'a icon olarak atamaya çalışın bakalım ne diyecek.

Yani, Project menusunden Options'ı seçin oradan da Application Tabını seçin. Sonra Load Icon butonuna basarak yaptığınız bu Kırma ICO dosayı Application'a Set Etmeye Çalışın.

:)

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Eyvallah adnan abi; aslına bakarsan beni windows kandırdı :D
Delphide denememiştim, zamanında bir kaç program ico dosya istediğinde buluyordum bir bmp uzantısını çeviriyordum ico diye oluyordu ama mersem dosyanın öz niteliği değişmiyormuş sadece uzantısı .ico oluyormuş. sağolasın abi :(
Kolay Gelsin;
;)
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Estağfurullah, ne demek hocam lafı mı olur :) Sadece ben yanlış anlaşılmayı düzeltmek istedim, zira sen buna güvenip bir gün bir şey yaparsın ve elinde kalır sonra uğraşmayasın.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
AliRiza
Üye
İletişim:

Arkadaşlar iyi bir ikon programı

Mesaj gönderen AliRiza »

Arkadaşlar bildiğiniz free bir ikon programı var mı?Programın photoshopta yaptığım bmp veya jpg resimleri ico formatına çevirmesi ve Windows ikonlarında olduğu gibi arka planın saydam(transparan) olması ve resmi bozmaması gerekmektedir.Böyle bildiğiniz iyi bir program var mı?İnternetten baktım bazı programlarda arka planı transparan yapıyorum ama ikon bozuluyor.(Bunun nedenide programın ikonu en fazla 64*64 boyutunda almasından dolayı).Varsa kullandığınız bildiğiniz bu konuda yardım edermisiniz?
Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır...
BALZAC
Bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum..
HZ.ALİ
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

iconforge trial surumunde sadece nag screen var
kullanıslı bi program tavsiye ederim
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME